Czy mogę ubiegać się o rentę?
Czy osoba w wieku 40 lat z 1 grupą inwalidzką może starać się o rentę?
Szanowny Panie,
Jeśli Pańska niepełnosprawność wystąpiła przed 18. rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole lub studiów, to wówczas przy spełnieniu wszystkich warunków mógłby Pan ubiegać się o rentę socjalną. Jeśli natomiast stał się Pan niezdolny do pracy w trakcie zatrudnienia lub w ciągu 18 miesięcy od jego zakończenia, i chciałby Pan ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, powinien Pan spełnić łącznie określone ustawowo warunki. Trudno mi bez dokumentacji i wiedzy medycznej stwierdzić czy zostanie Pan przez lekarza orzecznika ZUS uznany za osobę niezdolną do pracy. Samo orzeczenie nie warunkuje uzyskanie renty – należy spełnić także inne kryteria.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która:
- jest całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy (co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS),
- ma wymagany ustawą stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych i nieskładkowych określonych ustawą albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Wymóg ten nie dotyczy ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Przyznanie renty będzie zależało od orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy i pozostałych kryteriów, dotyczących okresów składkowych i nieskładkowych. Wnioski i formularze uzyska Pan na stronie ZUS.
Informacja telefoniczna ZUS: 22 5601600.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik