Już w weekend Konferencja „Sekson” o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnościami. Także on-line!
W dniach 19-20 września w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie odbędzie się bezpłatna konferencja pod tytułem „Sekson”, poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. W wydarzeniu można uczestniczyć stacjonarnie, po wcześniejszym dokonaniu rejestracji na stronie sekson.pl, lub online – transmisja konferencji będzie dostępna na oficjalnej stronie projektu „Sekson” na Facebooku oraz na stronie sekson.pl.
Sekson to projekt Fundacji Avalon, który szeroko porusza tematykę związaną z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową. Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeb i barier, z jakimi na co dzień borykają się te osoby oraz obalenie stereotypów na temat życia intymnego i rodzinnego osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ma zasięg ogólnopolski. Potrzeba realizacji projektu przejawia się we wciąż obecnym w społeczeństwie polskim tabu na temat seksualności i rodzicielstwa.
- Seksualność osób z niepełnosprawnością jest wciąż tematem tabu. Często spotykam się z opiniami o tym, że osoby z niepełnosprawnością nie mają prawa do zbliżeń o charakterze intymnym ani do posiadania dzieci. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy debatę, aby zmienić sposób myślenia. W tym roku, podczas centralnego wydarzenia, jakim jest II Konferencja prowadzona w ramach projektu Sekson, podejmiemy konkretne działania, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnością ruchową funkcjonowanie w obszarze, który w powszechnym odbiorze jest dziś zupełnie niesłusznie zastrzeżony dla osób zdrowych fizycznie – mówi Łukasz Wielgosz, pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon.
Temat seksualności rodzicielstwa i seksualności osób z niepełnosprawnością jest istotny nie tylko z perspektywy edukacyjnej. To również bardzo ważna kwestia dla samych osób z niepełnosprawnościami. Działania prowadzone przez Fundację Avalon w ramach inicjatywy mają stanowić źródło informacji, a także stwarzać przestrzeń do obalania mitów, z jakimi muszą się te osoby mierzyć w tym zakresie.
- Jeśli chodzi o seksualność osób z niepełnosprawnością, to mitów jest mnóstwo. W społeczeństwie nie mówi się, że kobiety z niepełnosprawnością mają potrzeby seksualne. Podobnie jest z rodzicielstwem. Kobiety z niepełnosprawnością nie są często postrzegane jako przyszłe matki. Ja tego doświadczam na co dzień – mówi Bogumiła Siedlecka, jedna z uczestniczek panelu dyskusyjnego o rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością podczas konferencji „Sekson”. – Niektóre mity udaje się obalić, ale czasami mam wrażenie, że walę głową w mur. Często ludzie, których spotykam, nie są otwarci na inność, na to, by zrozumieć, że niepełnosprawność głównie dotyczy fizyczności, a nie naszych potrzeb. I moim zdaniem tu leży problem, właśnie w tym, jak my, jako osoby z niepełnosprawnością, jesteśmy postrzegani.
Hasła #WyłączamyTabu #WłączamyWiedzę, które przyświecają projektowi „Sekson”, oddają jego istotę, co szczególnie zostanie pokazanie podczas tegorocznej konferencji. Mając na celu poszerzenie wiedzy na temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową, Fundacja Avalon zrealizowała kompleksowe badania społeczne. Raport z badań, który będzie kluczem do dalszego rozwoju projektu Sekson, zostanie opublikowany na portalu edukacyjnym projektu. Już teraz wybrane dane z badań są prezentowane na facebookowej stronie projektu „Sekson”.
Pełnosprawni w miłości
Podczas konferencji Sekson będzie miała miejsce pierwsza prezentacja wystawy zdjęć „Pełnosprawni w miłości”, której bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami oraz ich partnerki, partnerzy i rodziny.
- Organizując wystawę „Pełnosprawni w miłości” chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami żyją w szczęśliwych związkach, zakładają rodziny, a niepełnosprawność nie stwarza w tej sferze żadnych barier. Wystawa to nie tylko zdjęcia, ale również krótkie filmy, które powstały podczas sesji i które są niezwykle wzruszające, bo ukazują relacje w związkach, koncentrują się na czułości, bliskości i intymności. Zdjęcia i filmy pokazują, że w miłości niepełnosprawność nie stanowi żadnej przeszkody – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.
Wystawę zdjęć będzie można oglądać do 22 września w Centrum Kreatywności Targowa. Filmy z sesji „Pełnosprawni w miłości” są dostępne na oficjalnej stronie projektu.
Konferencja Sekson 2020
Konferencja edukacyjna jest najważniejszym, corocznym wydarzeniem organizowanym przez Fundację Avalon w ramach projektu „Sekson”. Odbędzie się już 19-20 września w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie (ul. Targowa 56, Warszawa). Pierwszy dzień konferencji koncentrować się będzie wokół tematyki rodzicielstwa, drugi natomiast poświęcony zostanie seksualności osób z niepełnosprawnością. Udział w wydarzeniu wezmą zarówno specjaliści z zakresu seksuologii i psychologii społecznej (m.in. dr n. med. Piotr Świniarski i dr Alicja Długołęcka), jak również rehabilitanci, lekarze oraz osoby z niepełnosprawnościami (m.in. Renata Orłowska, Katarzyna Hajduga, Łukasz Krasoń, Tomasz Biduś).
Poza licznymi wykładami i panelami dyskusyjnymi organizatorzy przewidzieli dziewięć praktycznych warsztatów poświęconych osobom z niepełnosprawnością i rodzicom dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Poruszana podczas nich tematyka będzie koncentrować się wokół fizjoterapii ginekologicznej i seksualności osób z niepełnosprawnością, opieki rodziców z niepełnosprawnością nad niemowlętami i wychowania dziecka z wrodzoną niepełnosprawnością.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Fundacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 10 tys. osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 180 mln złotych.
Oficjalne kanały projektu „Sekson”:
Komentarze
-
Pytanie
18.09.2020, 14:04A będą zajęcia praktyczne? ;)odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz