„SEKSON”. Czyli o seksie i rodzicielstwie bez barier i niedomówień
- Czy pani ma „cipkę” – takie pytanie usłyszała od całkiem obcego mężczyzny Renata Orłowska, poruszająca się na wózku blogerka, znana w mediach społecznościowych jako „Zaniczka”. To pytanie dobrze opisuje wiedzę społeczeństwa na temat seksualności osób z niepełnosprawnością. Poszerzać ją chce Fundacja Avalon, realizując swój projekt „SEKSON”.
Głównymi hasłami – hasztagami programu „SEKSON” są #wyłączamytabu i #włączamywiedzę. Dlatego w ramach konferencji, która odbyła się w przedostatni weekend września w Warszawie przeprowadzono szereg spotkań ze specjalistami i specjalistkami m.in. z dziedziny ginekologii, seksuologii i urologii, ale też dyskusji na temat tabu, jakim jest seksualność osób z niepełnosprawnością.
Aseksualni dla wygody
Szare dresy zamiast sukienki, fryzura „na jeża” zamiast długich loków i oglądanie telewizji z mamą zamiast wyjścia na imprezę – to niekiedy smutna normalność dla dziewczyn z niepełnosprawnością. Od dziecka traktowane są jako osoby pozbawione potrzeb seksualnych, które co najwyżej trzeba chronić przed byciem wykorzystaną. To samo dotyczy też chłopców, którzy od dziecka są uczeni, że w ich przypadku happy end'u u boku pięknej kobiety raczej nie będzie.
Po co mu prezerwatywy?
- Na osiemnastkę dostałem od kuzyna kufel w kształcie kobiety. A w tym kuflu była paczka prezerwatyw. Widząc to moja babcia go skarciła, krzycząc że niepotrzebnie mi to dał, bo i tak mi się do niczego to nie przyda – opowiadał podczas konferencji Łukasz Krasoń, mówca motywacyjny i ojciec dwuletniego Adasia.
Jak sam przyznaje, przez lata nawet nie wyobrażał sobie, że przyjdzie mu kiedyś zostać mężem czy ojcem. Dziś Łukasz Krasoń sam namawia do tego, by nie bać się marzyć o udanym związku i życiu rodzinnym. Jednak, niestety, nie zawsze jest to łatwe.
Panowie mniej aktywni?
Aż 57 procent uczestników badania odczuwa bariery psychiczne bądź fizyczne w realizacji swoich potrzeb seksualnych – wynika z przeprowadzonych przez Fundację Avalon badań społecznych o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową.
- Wśród barier obie płcie wymieniały choćby niemożność znalezienia partnera lub partnerki. Problemem osób z niepełnosprawnością jest nie to, jak uprawiać seks, ale z kim – tłumaczyła Milena Trojanowska, badaczka z Uniwersytetu Łódzkiego, która prezentowała wyniki badań.
Okazuje się, że większy problem z tym mają jednak panowie.
- Mężczyźni z niepełnosprawnością o seksualności mówią bardzo negatywnie, ale też o tym, jak wielki ma ona wpływ na ich tożsamość – okazało się też, że są mniej zadowoleni ze swojego życia seksualnego niż kobiety z niepełnosprawnościami – opowiadała badaczka.
Poruszyła ona też temat braku usług asystenckich, które znacznie ograniczają aktywność osób z niepełnosprawnością. W jej wystąpieniu, ale nie tylko, przewijała się też kwestia odmawiania kobietom z niepełnosprawnością prawa do ich seksualności, ale też, na przykład, do opieki ginekologicznej.
Kręta droga do ginekologa
- Wielokrotnie zdarzało się, że w gabinecie ginekologicznym odmawiano mi przeprowadzenia jakichś badań, bo poruszam się na wózku – opowiadała jedna z uczestniczek konferencji Agnieszka Stępień.
Problemów z dostępem do opieki ginekologicznej jest o wiele więcej – począwszy od braku dostępnych gabinetów na niechęci do obsługiwania pacjentek z niepełnosprawnością skończywszy. Wiele mówią na ten temat przeprowadzone przez Fundację Kulawa Warszawa badania pt. „Przychodzi baba do lekarza”.
Dlatego też Fundacja Avalon stworzyła Mapę Dostępności. Jest to wyjątkowa inicjatywa umożliwiająca łatwe wyszukiwanie specjalistów współpracujących z osobami z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną oraz placówek dostosowanych do potrzeb OzN.
Na mapie, którą można znaleźć na stronie projektu „SEKSON” każdy może oznaczyć dostosowane gabinety ginekologiczne, szkoły rodzenia oraz specjalistów z dziedziny: ginekologii, położnictwa, seksuologii, fizjoterapii, urologii i uroginekologii doświadczonych w pracy z osobami z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną.
Integracja i portal Niepelnosprawni.pl są patronami medialnymi programu „SEKSON”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz