Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Po zdrowie do Sieci

01.02.2005

Mając dostęp do Sieci, nie jesteśmy już zdani, wyłącznie na informacje przekazywane przez lekarzy. Korzystając z Internetu, sami możemy poszerzyć wiadomości o chorobie lub po prostu dowiedzieć się, co robić, aby pozytywnie wpływać na swoje zdrowie.

W Internecie nie ma w tej chwili czegoś, co moglibyśmy nazwać "medycyną on line". Nie ma możliwości przeprowadzenia kompleksowego badania medycznego bez wizyty u lekarza. Pokazywane od czasu do czasu w telewizji operacje przeprowadzane za pośrednictwem Internetu są wyjątkiem.
W Polsce raczkuje rejestracja pacjenta przez Sieć. Jednym z wyjątków jest serwis Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu www.ifps.org.pl/Info/rejestr.html, na którego stronach można się zarejestrować on line. Niestety, wysyłane dane są niezaszyfrowane - a wysyłamy przecież dane osobowe, PESEL i opis dolegliwości (tajemnica lekarska!). Podobnie jest z Europejską Kliniką Rehabilitacji w Radzyniu www.victoria.com.pl; dane wysyłane są tam "otwartym tekstem".

Internet, przynajmniej do czasu upowszechnienia się podpisu elektronicznego (mówiąc w uproszczeniu - pieczętowania i szyfrowania dokumentów elektronicznych osobistym kluczem) oraz tanich urządzeń medycznych podłączonych do domowego komputera, nie będzie umożliwiał bardziej złożonych działań medycznych. Na razie nie ma powszechnie dostępnych i tanich (!) ciśnieniomierzy podłączonych do komputera, które umożliwiłby odczyt wyników przez lekarza via Sieć. Jeden z kilku ciśnieniomierzy elektronicznych, które znalazłem, kosztuje ponad 600 zł www.sklep-med.pl.

Wiarygodność

Możemy, a nawet powinniśmy korzystać z Internetu jako fantastycznego źródła informacji. W Sieci znajdziemy tysiące miejsc poświęconych medycynie i zdrowemu stylowi życia. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim nie wolno leczyć się samemu na podstawie dostępnych informacji (chodzi tu oczywiście o bardziej skomplikowane dolegliwości niż katar) - diagnozę i metody leczenia zawsze powinien ustalić lekarz po wnikliwym badaniu pacjenta.

Należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze - czerpać informacje z miejsc wiarygodnych. Są to zazwyczaj oficjalne strony organizacji, stowarzyszeń i instytucji. Na tego typu stronach w dziale "Redakcja" wypisane są osoby, które redagują lub nadzorują umieszczane w serwisie informacje. Muszą to być lekarze i specjaliści. Zawsze jednak obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Po drugie - medyczne wortale w Internecie powinniśmy traktować jako uzupełnienie wiedzy, którą przekaże lekarz. Warto pamiętać, że ma on obowiązek dokładnie poinformować o stanie zdrowia oraz powinien wytłumaczyć, na czym zalecana terapia ma polegać. Jeśli mamy wątpliwości, które zasieją np. informacje zamieszczone na profesjonalnych stronach medycznych, to trzeba lekarza poprosić o dodatkowe wyjaśnienia.

Jak tam zdrówko?

Nawet gdy nic nie dolega, warto mieć na oku jakieś serwisy podające aktualne informacje ze świata medycyny. Od czasu do czasu warto zerknąć do internetowej "Encyklopedii zdrowia" www.zdrowie.med.pl. To bardzo ciekawy, dobrze skatalogowany poradnik. Ma m.in. dział informacyjny, o książkach medycznych, internetowe forum czytelników. W "Encyklopedii" bardzo łatwo znaleźć informacje o najważniejszych funkcjach ludzkiego organizmu, badaniach, jakim można się podać, gdy zachodzi podejrzenie występowania jakiegoś problemu, a także medyczne ciekawostki.



Podobnym do "Encyklopedii" serwisem jest wortal "37.pl" www.37.pl. Oprócz podstawowych, ale ciągle nieprzystosowanych przez Polaków wiadomości z zakresu pierwszej pomocy (warto tam zajrzeć!) znajdziemy także podstawowe informacje np. o postępowaniu w chorobie stwardnienia rozsianego sm.esculap.pl.

Ciekawym miejscem w medycznym internecie jest serwis "Encyklopedia leków" www.leki.med.pl. Został przygotowany dla osób, które chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o zażywanych lekach, a nie mają wykształcenia medycznego. Wyszukiwanie leków odbywa się poprzez podanie nazwy handlowej lub międzynarodowej leku, oraz podanie nazwy choroby. W bazie danych znajduje się opis ponad 1700 specyfików. Pamiętajmy, żeby samemu nie ordynować sobie lekarstw - serwis jest praktyczny, ale ma charakter informacyjny.

Żyj lepiej

W Internecie znajdziemy bez problemu strony, których celem jest promowanie zdrowego trybu życia oraz informacja. Adresy i telefony szpitali, kliniki i gabinetów lekarskich są pod adresami www.lekarz.com i medycyna.onet.pl. Informacje można segregować miejscowościami i specjalizacjami lekarzy. Prawa pacjenta i niewielki przewodnik dla pacjentów znajdziemy w serwisie www.emedica.pl. Informacje medyczne dotyczące dzieci są w serwisie "Dzieci sprawne inaczej" www.dzieci.org.pl.

Dla osób z zaburzeniami snu garść informacji udostępnia Akademia Dobrego Snu. www.akademiadobrego.pl i Polskie Towarzystwo Badań nad Snem www.sen.org.pl. Ciekawymi stronami dysponuje serwis "Telezdrowie" www.telezdrowie.pl, traktujący o zaburzeniach słuchu, mowy i wzroku. Jeśli mamy niewielkie dolegliwości, które w naszej ocenie nie wymagają nawet interwencji lekarskiej lub chcemy poprawić swoje samopoczucie, to warto zajrzeć na strony z informacjami o ziołach np. ojców bonifraterów www.bonifratrzy-legnica.anv.pl.

Strony o poprawie jakości życia znajdują się także w serwisie "ABC Zdrowie i Medycyna" zdrowie.medicentrum.pl, w dziale "Żyj zdrowo". Znajdziemy tu informacje o prawidłowym odżywianiu, aktywności fizycznej albo o urodzie itd.

Szybkość, z jaką można w Internecie odnaleźć informacje medyczne - szczególnie o chorobach rzadkich lub nieznanych - sprawia, że po przeczytaniu wydaje się nam, że wiemy już wszystko. To oczywiście nieprawda. Serwisy medyczne i paramedyczne są jednak bardzo ważne dla samo edukacji społeczeństwa i poprawy jakości życia. Korzystanie z nich powinno wejść w krew - ostatecznie to najważniejsze informacje, jakie są nam potrzebne do życia.

Wybrane instytucje związane z medycyną

www.mzios.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia
www.bpp.waw.pl
Biuro Praw Pacjenta
www.izz.waw.pl
Instytut Żywności i Żywienia
www.ifps.org.pl
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
www.jaskra.org
Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry
www.pzj.org.pl
Polski Związek Jąkających się

Ogólne informatory medyczne

www.esculap.pl
www.lekarz.com
www.resmedica.pl
www.poradnikmedyczny.pl
www.info-med.pl
www.zdrowo.pl

Wszystko o...

Oprócz licznych wortali ogólnych są także strony poświęcone wybranemu zagadnieniu medycznemu lub konkretnej chorobie. Przykładem takiego serwisu jest strona dotycząca onkologii www.onkolink.pl. Znajdziemy tam m.in. dział "Najczęściej zadawane pytania", w którym opisano w formie pytań i odpowiedzi najważniejsze zagadnienia związane z chorobami nowotworowymi i stosowaniem terapii.
Podobne wybiórcze serwisy znajdziemy dla każdej niemal choroby. Ogólne informacje o cukrzycy są na stronach www.cukrzyca.pl, o chorobie Parkinsona www.zdrowie.med.pl/parkinson/, o chorobie Alzheimera www.alzheimer.pl, o udarze mózgu www.udarmozgu.pl, o psychiatrii www.psychiatrria.org.pl.
Nieobszerne serwisy kardiologiczne są pod adresami: www.lodz.ptkardio.pl/zdrowie.htm i www.ptk.waw.pl/materialy_edukacyjne_dla_pacjentow.html. Informatory dla alergików zgromadzono na stronach www.alergen.info.pl, a wortal o oczach i wzroku pod adresem www.oko.info.pl.

Tekst: Artur Kowalczyk

Integracja 1/2005

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas