Niesamodzielny pacjent z objawami COVID-19 trafia do lekarza. Co dalej?
Do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w całej Polsce trafiła procedura postępowania w sytuacji, gdy trafi do nich pacjent z objawami COVID-19, również ten niesamodzielny.
Pacjent, który nie jest samodzielny, a ma objawy mogące wskazywać na zakażenie COVID-19 (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku), kontaktuje się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeśli pacjent samodzielnie nie może udać się do punktu drive thru, lekarz kontaktuje się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i informuje o konieczności wykonania testu u danego pacjenta. Wtedy to stacja wystawia zlecenie wykonania testu i wysyła do pacjenta karetkę tzw. „wymazówkę”.
Następnie lekarz zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem poprzez wypełnienie formularza w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.
Pacjent ma dostęp do swojego wyniku testu w Internetowym Koncie Pacjenta, jest on także widoczny w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Następnie WSSE informuje lekarza POZ o wyniku badania, lekarz przekazuje informację o wyniku dodatnim pacjentowi oraz o konieczności udania się przez niego do oddziału zakaźnego czy obserwacyjno-zakaźnego. Tam zostanie podjęta decyzja o przyjęciu do szpitala lub rozpoczęciu izolacji w izolatorium lub izolacji domowej.
Szczegółowe informacje na stronie NFZ.
Komentarz