Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie z pracy na zwolnieniu lekarskim

16.11.2020
Autor: B.

Czy zakład pracy może zwolnić pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, ponieważ był na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym przez ZUS na 4 miesiące. Umowa o pracę jest na czas nieokreślony. Jestem tym wypowiedzeniem umowy bardzo rozczarowana, bo za 3 tygodnie, czyli 12. 10. 2020 r. chciałam wrócić do pracy. Moje zdrowie uległo dużej poprawie, jestem gotowa wrócić do pracy pełna nowej energii. Praca jest mi bardzo potrzebna, nie tylko ze względu na pieniądze, ale także wsparcie psychiczne koleżanek z pracy i samą myśl, że mam zajęcie i nie myślę o swojej chorobie nowotworowej. Po otrzymaniu wypowiedzenia poczułam się jak ktoś gorszy. Przecież przyjmując ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności, zakład powinien liczyć się z tym, że pracownik może mieć nawrót choroby bądź dłuższe leczenie, ale nie powinni tak od razu zwalniać. Ja chciałabym być zdrowa, w pełni sił, ale to los wykłada karty. 

Szanowna Pani,

prawdopodobnie został zastosowany w tym wypadku art. 53 Kodeksu pracy, zgodnie z którym: § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

Jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

W razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.

Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

Wskazany przepis nie różnicuje w sytuacji pracownika posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Samą zasadność zwolnienia można omówić bezpośrednio z prawnikiem, dlatego warto skorzystać z bezpośredniej konsultacji z prawnikami miejscowego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas