Zmiany w ZAZ-ach
Działalność zakładów aktywności zawodowej w postaci wytwórczej lub usługowej zamiast działalności gospodarczej oraz zwiększona kontrola środków finansujących takie zakłady – te i inne zmiany wprowadziło 24 sierpnia br. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej regulujące działalność zakładów aktywności zawodowej.
Jedną ze zmian wprowadzonych poprzez nowe rozporządzenie jest doprecyzowanie kwestii działań dodatkowych ZAZ-ów; chodzi o aktywności skierowane do pracowników zakładów, którzy spełniają określone kryteria, czyli mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub umiarkowany w schorzeniach specjalnych, takich jak autyzm czy niepełnosprawność intelektualna. Mogą to być także osoby, co do których rada programowa danej jednostki podjęła decyzję o kontynuowaniu rehabilitacji w warunkach pracy chronionej.
Kolejną nowością jest konieczność określenia we wniosku o założenie takiego podmiotu liczby pracowników zatrudnionych w ZAZ-ach (poza osobami z niepełnosprawnością), personelu oraz ich kwalifikacji. Jednoznacznie określono, że w skład personelu zakładu wchodzą kadry: kierownicza, administracyjna, rehabilitacyjna i obsługowa.
Zgodnie z nowymi wymogami, większej kontroli podlegają środki finansujące działanie ZAZ-ów. Zakłady muszą podać jednostce organizacyjnej na określonych formularzach informacje o wydatkowanych środkach z PFRON oraz tych, które otrzymały z innych źródeł. W umowie z jednostką organizacyjną a ZAZ-em będą wyznaczone wysokość, termin i sposób przekazywania funduszy oraz rodzaje kosztów.
Nowością jest umożliwienie finansowania ze środków PFRON składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy należnych od pracodawcy oraz szkoleń pracowników. Środki z Funduszu będą mogły pokryć także zakup ulepszonych technologicznie maszyn czy urządzeń, ale też dowóz pracowników zakładu. Z dofinansowania z PFRON na szkolenia będą mogli skorzystać pracownicy ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Zmienia się także sposób ustalania wysokości wynagrodzenia pracowników ZAZ-ów ze stopniami niepełnosprawności znacznym i umiarkowanymi. Teraz będzie ono ustalane poprzez negocjacje i ma stanowić procentową część minimalnego wynagrodzenia. Procentowo w stosunku do miesięcznego wynagrodzenia będą także liczone premie i nagrody dla osób z niepełnosprawnością.
Rozporządzenie wprowadza też zmiany w sposobie przekazywania środków z PFRON organizatorom zakładów oraz monitorowanie ich wydatkowania. Rozbudowano także zasady realizacji indywidualnych programów rehabilitacji zawodowej i społecznej. Ponadto rozszerzony został katalog wydatków, które mogą być pokryte ze środków zakładowego funduszu aktywności.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz