Renta dla dziecka niepełnosprawnego
Chodzi mi o rentę dla syna, bo chciałbym złożyć w ZUS, syn ma problemy ze wzrokiem, bo zachorował 5 lat temu na toksoplazmozę obu oczu, na jedno nie widzi prawie wcale, jest to tylko 10%, a na drugie 70-80% i chciałabym się zapytać, kiedy mogę składać papiery o rentę dla dziecka, bo słyszałam, że mogę przed 16. rokiem, zanim go ukończy.
Szanowna Pani,
rozumiem, iż pyta Pani o rentę socjalną, a nie o rentę rodzinną po zmarłym rodzicu.
Zgodnie z art. 4 ustawy o rencie socjalnej
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia;
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
- w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Natomiast renta rodzinna w przypadku śmierci rodzica - prawo do renty rodzinnej mają: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
- do ukończenia 16 lat;
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Warto udać się do swojego oddziału ZUS, aby uzyskać pełne informacje na temat świadczeń przyznawanych w ramach ubezpieczeń społecznych.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik