Czy pomoc społeczna postąpiła prawidłowo?
Man lat 44, choruję na epilepsję uogólnioną lekooporną, ponadto nie mam nerki prawej, wole guzkowate nadczynne tarczycy. Utrzymuję się z zasiłku pielęgnacyjnego i pomocy finansowej rodziców, którzy w dalszym ciągu nie są w stanie mnie utrzymywać. Składałem wniosek o rentę socjalną do ZUS ze skutkiem odmownym. Dwukrotnie próbowałem złożyć wniosek o zasiłek stały do opieki społecznej, niestety wniosek nie został nawet przyjęty, bo uznano, że mi żadna pomoc nie należy się, ponieważ mieszkam na stałe z rodzicami, korzystam z tych samych sprzętów i nie jestem w stanie samodzielnie utrzymać się. Czy postępowanie pomocy społecznej jest prawidłowe? A może są inne formy pomocy?
Szanowny Panie,
rozumiem, iż pracownicy socjalni uznali, że prowadzi Pan z rodzicami wspólne gospodarstwo domowe, a to ma znaczenie, jeżeli chodzi o sposób liczenia Pana dochodu.
Istnieje często problem ze stwierdzeniem, czy ktoś prowadzi wspólnie z kimś bądź samodzielne gospodarstwo domowe.
Na przykład, w uzasadnieniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21.12.2010 r. (sygn. akt II SA/Lu 664/10) sąd stwierdził, iż przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumie się nie tylko wspólne zamieszkiwanie określonych osób, ale związane z tym wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych, w tym wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi, a wszystko to dodatkowo uzupełnione powinno być cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują.
Inaczej na sprawę spojrzał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 lutego 2009 r. (sygn. III SA/Kr 864/08) stwierdzając, że rozstrzygnięcie, czy osoba jest samotnie gospodarującą, czy funkcjonuje jako osoba w rodzinie, nie powinno poprzestawać na ustaleniu przez organ, że mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni oraz że znajdują się w nim pojedyncze sprzęty związane z gospodarowaniem. Wspólne bowiem korzystanie z tych samych urządzeń i sprzętów nie zawsze przesądza o tym, że osoby wspólnie gospodarują.
Często to pracownik wydając decyzję administracyjną stwierdza, czy dana osoba prowadzi samodzielne gospodarstwo lub nie, i to on powinien zebrać niezbędne informacje, aby móc prawidłowo określić stan faktyczny. Jeżeli w decyzji błędnie ustalono, że prowadzicie Państwo wspólne gospodarstwo, można złożyć stosowne odwołanie, zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na decyzji.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik