Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Obowiązki pracodawcy, gdy pracownik jest na zwolnieniu chorobowym

09.11.2020
Autor: Z.

Kończy mi się zwolnienie, w jaki sposób musi pracodawca rozwiązać umowę lub zapewnić warunki pracy dostosowane do stopnia niepełnosprawności?

Szanowny Panie,

po pierwsze nie ma przepisu, z którego by wynikało, że pracodawca musi Pana zwolnić z powodu zakończenia okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Po drugie, nie wiem w jakich okolicznościach powstała niepełnosprawność, jest to o tyle istotne, iż zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych -

  1. Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania za osobę niepełnosprawną.
  2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika z jego winy lub jego stanu nietrzeźwości - udowodnione przez pracodawcę.

Sprawa wymaga dokładnej analizy stanu faktycznego, dlatego warto sprawę skonsultować z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy. Można skorzystać z bezpośredniej konsultacji z prawnikami miejscowego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas