Śląsk: Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w efektywnej pracy
- Całe moje życie zawodowe i społeczne to misja, pokazywanie światu, że my, niepełnosprawni, też możemy – mówi Krzysztof Wostal, twarz śląskiej kampanii „W poszukiwaniu pracy – alternatywne formy zatrudnienia osób niepełnosprawnych”.
Drugim powodem, dla którego głuchoniewidomy Krzysztof Wostal postanowił wesprzeć działania katowickiego Urzędu Pracy, było jego doświadczenie w podobnym przedsięwzięciu; dwa lata temu w innej kampanii również promował zatrudnianie osób z niepełnosprawnością.
Sam jest przykładem godnym naśladowania – w swojej firmie Instytut Edukacji i Rozwoju ALFA PRIM zatrudnia siedem osób z niepełnosprawnością sensoryczną. W tegorocznej śląskiej edycji konkursu „Lodołamacze” zdobył nagrodę w kategorii otwarty rynek pracy. Od 2000 r. firma zajmuje się szkoleniami komputerowymi z zakresu alternatywnych metod komunikowania się, rozwoju osobistego, telemarketingu, działalności gospodarczej oraz doskonalenia umiejętności interpersonalne oraz zawodowe. – Być może dotrę do innych osób z niepełnosprawnością i dam komuś impuls do działania – mówi Wostal.
Podobnie myśli Karolina Kozłowska, sama poruszająca się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. – Takie kampanie mają na celu zbliżyć osoby z niepełnosprawnością i osoby sprawne, bo często sprawni myślą o niepełnosprawnych tylko w kategorii pomocy, że oni sami nic nie mogą zrobić. Ale my, tak jak każdy człowiek, mamy pasje, chęć pracy, która motywuje nas, by sprostać różnym wyzwaniom, i daje nam poczucie, że jesteśmy potrzebni. Dlatego uważam, że pracownik z niepełnosprawnością to najlepszy pracownik, bo ma motywację – mówi Kozłowska.
Sama odważyła się spełnić marzenie – najpierw to było marzenie jej mamy, a potem stało się jej własnym. – Kiełkowało 20 lat, ale zawsze brakowało odwagi. W końcu postanowiłam napisać wniosek o środki na pierwszą działalność gospodarczą – i udało się. Otworzyłam w Będzinie galerię Sweet Home&Garden. To jest miejsce, w którym wszystkie produkty są ręcznie wykonywane przez artystów z całej Polski. Ja sama robię biżuterię – opowiada Kozłowska. Jej marzeniem jest przygotować na Boże Narodzenie żywą choinkę, którą przystroi własnoręcznie zrobionymi na szydełku małymi aniołkami. Już zaczęła je przygotowywać.
Kampanię wspierają także Magdalena Kulus, Piotr Czarnota i Marcin Michalik.
– Dążymy do tego, aby poszerzyć wiedzę pracodawców odnośnie korzyści płynących z zatrudniania niepełnosprawnych pracowników i w efekcie dać im szansę na pracę, szczególnie na otwartym rynku pracy. Kampania ma również przełamać krzywdzące stereotypy związane z postrzeganiem niepełnosprawnego pracownika. Nasi bohaterowie udowadniają, że utrata wzroku, słuchu czy poważne dysfunkcje ruchowe nie są żadną przeszkodą, aby spełniać się w pracy i w życiu. Pracują, prowadzą z powodzeniem własne firmy, udzielają się społecznie, mają rozliczne pasje. Przebywając z nimi, prawie każda osoba sprawna zadaje sobie pytanie: jak oni to robią, skąd czerpią tyle energii do życia i pracy, czy istnieją dla nich rzeczy niemożliwe? – mówi o założeniach projektu jego kierownik Aleksandra Skalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
Zaznacza ona, że stałym elementem kampanii jest także portal internetowy www.sprawni-niepelnosprawni.pl, na którym znajdują się baza wiedzy na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych, giełda pracy oraz forum. – Zachęcamy gorąco pracodawców z województwa śląskiego do zamieszczania na nim ofert pracy, a osoby niepełnosprawne – do pozostawiania swoich aplikacji zawodowych – dodaje Skalec.
Komentarz