Ciekawa Warszawa. Sport i zdrowie
W kategorii zdrowie i sport, jeśli chodzi o ciekawe i przyjazne dla osób z niepełnosprawnością miejsca w Warszawie, na pewno warto wspomnieć o dwóch gabinetach ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnością, stadionie warszawskiej Legii czy stołecznych ośrodkach sportowych.
Gabinet ginekologiczny bez barier
W sierpniu 2019 r. w dwóch warszawskich szpitalach: Praskim i Solec zostały uruchomione gabinety dla osób z niepełnosprawnością.
- O konieczności uruchomienia gabinetów, w których badane mogą być pacjentki z różnymi niepełnosprawnościami, mówiłem, przedstawiając program „Warszawa dla kobiet” – podkreślał prezydent stolicy. – To ważne, aby warszawianki wymagające specjalnej opieki i udogodnień, mogły czuć się bezpiecznie i komfortowo w gabinecie bez barier.
- Oba szpitale mają wyznaczonych koordynatorów tego projektu. Moim zadaniem jest odbieranie telefonu od pań niepełnosprawnych, które chcą się zapisać na wizytę ginekologiczną, jest to numer przeznaczony specjalnie do tego celu. Panie z niepełnosprawnością narządu słuchu porozumiewają się z nami za pomocą maila. Zawsze dokładnie pytam, umawiając wizytę, czy pani porusza się na wózku, czy np. o kulach, czy pomóc jej wysiąść z samochodu, wprowadzić do budynku – zapewnia Magdalena Brzozowska ze Szpitala Praskiego, która koordynuje umawianie wizyt pacjentek z niepełnosprawnością.
Na wizytę czeka się nie dłużej niż dwa tygodnie.
- Staram się zapisywać pacjentki jak najszybciej, ale wymaga to koordynacji, gdyż z gabinetu korzystają także codziennie pacjentki pełnosprawne. Zawsze staram się, aby panie, które do nas przyjeżdżają, miały jak największy komfort. Panie są zadowolone z wizyt u nas, zawsze mogą także liczyć na położną, która pracuje w tym gabinecie – dodaje koordynatorka.
- Pracowałam już wcześniej z pacjentkami z niepełnosprawnością, są to takie same pacjentki jak każde inne, czasami wymagające tylko większego wsparcia, które staramy się im zapewnić – mówi położna.
Wcześniej personel medyczny został przeszkolony przez pracowników Fundacji „Kulawa Warszawa” z właściwego podejścia do osób z niepełnosprawnością oraz z tego, jak pomóc im w trudnościach, jakich mogę doświadczać w zależności od rodzaju swojej niepełnosprawności.
Szpital na Solcu z kolei informuje swoje pacjentki poprzez stroną internetową, na jaki rodzaj wsparcia mogą liczyć, czyli m.in.: fotel ginekologiczny z regulowaną wysokością, możliwość wykonania badania USG i KTG bezpośrednio w gabinecie i możliwość skorzystania z toalety z wyposażeniem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Jak informuje biuro prasowe w Urzędzie m.st. Warszawy, funkcjonowanie gabinetów w szpitalach Praskim i Solec sfinansowane zostało z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy w wysokości 1,1 mln zł.
Na wizyty można umawiać się telefonicznie lub mailowo: Szpital Praski – 22 555 12 34 lub przyjazny@szpitalpraski.pl. Przychodnia na Solcu – 883 700 972 – przyjazny@cmsolec.pl. Oba gabinety przyjmują pacjentki po uprzednim umówieniu z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.
Legia dostępna
W 2016 r. powstało Stowarzyszenie Niepełnosprawni Fanatycy, które wywodzi się z grupy kibiców warszawskiej Legii o tej samej nazwie. Zaangażowany w nie od początku Bartosz Pawlisiak jest zadowolony z tego, jak Stowarzyszenie prężnie się rozwija.
- Do Stowarzyszenia należy ok. 80 osób, ale nie trzeba być jego członkiem, żeby korzystać z wydarzeń, które organizujemy – mówi.
Są to wyjazdy na mecze do różnych miejsc w Polsce, ale zdarzają się i poza granice kraju.
- Udało się przy tej okazji zwiedzić całą Polskę. Organizujemy także zwiedzanie Warszawy dla grup, które przyjeżdżają na mecze do stolicy. Współpracujemy z organizacjami kibiców z całej Polski – mówi Bartosz Pawlisiak.
Jest też bardzo zadowolony ze współpracy z Klubem Legii.
Dostępność Legii jest dla niego oczywistością, jak audiodeskrypcja każdego meczu, miejsca dla osób na wózkach czy windy.
- Na naszym stadionie są specjalnie wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach, na trybunie wschodniej i południowej – mówi Magdalena Kowbel z Legii Warszawa.
Kibicom z niepełnosprawnością narządu wzroku Legia Warszawa zapewnia pełne uczestnictwo w widowiskach sportowych poprzez bezpłatny komentarz meczowy, który opisuje wydarzenia na boisku, czyli audiodeskrypcję.
- Dzięki tego typu usłudze fani, którzy mają problemy ze wzrokiem, mogą chociaż oczyma wyobraźni zobaczyć, co dzieje się na murawie. Taki komentarz jest bardzo specyficzny i mocno różni się od tego, który możemy usłyszeć na co dzień w telewizji i radiu. Partnerem projektu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”, a spotkania relacjonują dziennikarze radia TOK FM: Kamil Rutkowski i Michał Janczura. Na stadion należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z zestawem słuchawkowym, za pomocą którego możliwy będzie odbiór sygnału i słuchanie komentarza (częstotliwość 95 FM) – mówi Magdalena Kowbel.
Zasady w związku z pandemią
- Od 31 lipca do 31 sierpnia 2020 roku przyjmowaliśmy zgłoszenia o przyznanie karnetów „Bez barier” wyłącznie dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, które w minionym sezonie uzyskały frekwencję na poziomie 85% – informuje Magdalena Kowbel. - Karnet „Bez barier” obejmuje wszystkie mecze rozgrywane na naszym stadionie w rozgrywkach PKO Ekstraklasy, Totolotek Pucharu Polski do półfinału włącznie, Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy z wyjątkiem Superpucharu Polski. W przypadku tego wydarzenia, Kibice otrzymają pojedyncze bilety – dodaje.
Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym poruszające się na wózku, które nie uzyskały odpowiedniej frekwencji w poprzednim sezonie, mogą zgłosić się o przyznanie podwójnego zaproszenia na dany mecz. Osoby niepełnosprawne, które nie poruszają się na wózku mogą ubiegać się wyłącznie o bilety. Zgłoszenie należy wysłać mailowo na adres: bezbarier@legia.pl do dwóch dni przed danym meczem.
Zniżki na zakup karnetu mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym (50 proc.) i lekkim (20 proc.). Aby zniżka została przypisana w systemie, należy napisać wiadomość na adres: bezbarier@legia.pl.
Konieczne jest posiadanie Karty Kibica, aby otrzymać karnet lub pojedynczy bilet. Karnet kodowany jest na Karcie Kibica osoby niepełnosprawnej i na Karcie jej stałego opiekuna. Uprzednio należy przesłać orzeczenie o niepełnosprawności, które należy aktualizować co sezon, jeśli nie jest wydane na stałe. Jeśli Kibic nie spełnia wymogów i nie otrzyma karnetu, do dwóch dni przed każdym meczem musi napisać wiadomość na adres: bezbarier@legia.pl o zapotrzebowaniu na bilety. Liczy się kolejność zgłoszeń, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.
- Jeśli Kibic nie otrzyma biletu z powodu braku miejsc, ma pierwszeństwo w otrzymaniu biletu na kolejne wydarzenie. Kibice, którzy mają zakodowany karnet mają możliwość dokonania zmiany opiekuna na wybrany mecz, po przesłaniu informacji z numerem karty lub numerem PESEL opiekuna tymczasowego – mówi Magdalena Kowbel
Osoba na wózku, która ma przyznany karnet ma także karnet parkingowy. W przypadku pojedynczych biletów przewidziane jest 10 miejsc parkingowych w postaci biletu przesłanego drogą mailową do samodzielnego wydruku.
Na stadion należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z zestawem słuchawkowym, za pomocą którego możliwy będzie odbiór sygnału i słuchanie komentarza (częstotliwość 95 FM).
Każdy może uprawiać sport w wybranych Ośrodkach AKTYWNEJ WARSZAWY
Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA skupia kilka miejskich ośrodków sportowych oraz organizuje imprezy sportowe, zapewniając warszawiakom możliwość atrakcyjnego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Wiele z ośrodków i organizowanych wydarzeń proponuje także aktywności dla osób z niepełnosprawnością.
W ubiegłym roku np. został oddany do użytku po gruntownej modernizacji Ośrodek Szczęśliwice. Modernizacja objęła jego rozbudowę, przebudowę części parteru, nadbudowę piętra, a także zagospodarowanie terenu. Do użytku mieszkańców oddano nowe wnętrze, dodatkowe piętro, otwarty taras, a jeszcze wcześniej odremontowany stok i szatnie. Strefa rekreacyjno-sportowa już tej zimy zostanie wyposażona w nowoczesne urządzenia, będą tam siłownia, sala do ćwiczeń i pokój rehabilitacji. Budynek jest wyposażony w windę i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W czerwcu ub. r. oddano po gruntownym remoncie Park Wodny Moczydło przy ul. Górczewskiej. W sezonie letnim można znaleźć tam wiele atrakcji, ale przede wszystkim basen jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Jest to największy tego typu otwarty basen letni w Polsce. Zimą zaś Warszawa zaprasza tam na lodowisko.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami ruchowymi AKTYWNA WARSZAWA organizuje zajęcia w wodzie, które mają na celu pomoc w pokonaniu barier ruchowych. Zajęcia dla osób ze znaczną niepełnosprawnością narządu ruchu prowadzone są w Ośrodku Inflancka, aktualnie zawieszone z racji panującej epidemii.
Natomiast w Ośrodku Solec AKTYWNA WARSZAWA osoby poruszające się na wózkach mogą korzystać z sali do tenisa stołowego. Goszcząc w ośrodku, osoby niepełnosprawne zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie personelu.
Także w tym roku w sezonie zimowym w Ośrodku Szczęśliwice będą organizowane zajęcia narciarskie dla osób z niepełnosprawnościami, o czym ośrodek będzie informował na swojej stronie internetowej. Dodatkowo osoby poruszające się na wózkach mogą bezpłatnie korzystać z tarasu widokowego znajdującego się w budynku głównym. Dostęp do tarasu zapewnia winda znajdująca się tuż przy bocznym wejściu do budynku.
Infrastruktura obiektów AKTYWNEJ WARSZAWY jest ciągle rozwijana, tak aby podnosić standard dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Celem jest, by były to nowoczesne i popularne kompleksy obiektów sportowych w Warszawie, dostępne dla wszystkich chcących żyć aktywnie. Dlatego też większość obiektów SCS AW przystosowana jest do samodzielnego wejścia do budynku – winda lub pochylnia umożliwiająca pokonanie schodów. AKTYWNA WARSZAWA w planach ma ciągłe przystosowywanie ośrodków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępności i możliwości korzystania z usług.
To tylko niektóre przykłady modernizacji obiektów sportowych w Warszawie oraz propozycje zajęć dla osób z niepełnosprawnościami. Na stronie www.aktywnawarszawa.pl można znaleźć dokładne informacje o ośrodkach sportowych Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA wraz z informacjami o ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością.
Komentarze
-
Niedostępność ginekologów w PL
09.10.2020, 21:41Napiszę to kolejny raz: Polska, to nie tylko Warszawa. Aż 2 dostępne gabinety ginekologiczne i to w Warszawie - błagam! Wstyd jak diabli. A co z innymi miejscowościami?! W moim mieście nie ma ŻADNEGO dostosowanego gabinetu. Od lat nie byłam u ginekologa. Zresztą problem jest nie tylko z ginekologami ale także w niedostosowanych szpitalach czy u okulisty. Byłam w lutym na mammografii w szpitalu onkologicznym i okazało się że mammograf jest dla osób stojących i pół godziny im zajeło wykombinowanie jak mi zrobić badanie. W końcu posadzili mnie na krześle na stosie książek. Tzw służba zdrowia nie jest w ogóle przygotowana na niepełnosprawnych. To samo rezonans. Mogłam wózkiem dojechać tylko pod drzwi a potem musiałam po podłodze się podczołgać dalej bo wózek nie może wjechać do pomieszczenia z rezonansem. I wielkie zdziwienie że nie przejdę tych paru kroków bo przed chwilą była babcia na wózku i ona wstała i przeszła. To strasznie upokarzające że szpital nie może zakupić JEDNEGO PLASTIKOWEGO wózka toaletowego żeby pacjent nie musiał się czołgać po podłodze.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz