Odwołanie od orzeczenia
Mam stopień umiarkowany z symbolem O5-R, nie zgadzam się z jednym symbolem, ponieważ mam choroby słuchu, wadę wzroku oraz choroby neurologiczne, gdzie powinnam mieć więcej symboli chorób. Nie otrzymałam karty parkingowej, która jest mi bardzo przydatna z chorobą stawów kończynowych oraz kręgosłupa.
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 8 ust 3a pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Z art. 6b ust 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, iż osoba niepełnosprawna musi spełnić przesłanki określone w art. 8 ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).
Powyższe oznacza, iż jeżeli będzie Pani składać odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w odniesieniu do karty parkingowej, należy położyć nacisk na dokładne przedstawienie i wykazanie kwestii znacznie ograniczonych możliwości samodzielnego poruszania się (opis funkcjonowania). Dobrze jest wtedy powoływać się na potwierdzające ten stan dokumenty medyczne.
Jednocześnie informuję, że w orzeczeniu może być podany więcej niż jeden symbol niepełnosprawności, nie więcej jednak niż trzy. Ważne jest to, że każdy z symboli zawartych w orzeczeniu niezależnie od pozostałych musi stanowić samodzielną przyczynę niepełnosprawności. Oznacza to, że wszystkie schorzenia uwzględnione w orzeczeniu muszą w porównywalnym stopniu wpływać na zaburzenie funkcji organizmu.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny