RPO apeluje ws. świadczenia honorowego
Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej w kwestii podjęcia odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej modyfikującej zasady ustalania dochodu dla osób pobierających świadczenie honorowe.
Chodzi o osoby, które ukończyły 100 lat i pobierają z ZUS świadczenie honorowe, które wynosi obecnie 2 974,69 zł brutto. Do rzecznika praw obywatelskich wpłynął list od osoby, która pobiera takie świadczenie i równocześnie jest pensjonariuszem domu opieki społecznej. Otrzymanie świadczenia wpłynęło na trzykrotny wzrost opłaty za pobyt w domu opieki społecznej.
„W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich fakt uzyskania tego typu świadczenia nie powinien być traktowany jak każdy inny dochód, a w szczególności nie powinien stwarzać sytuacji, w której wzrost dochodu pensjonariusza domu pomocy społecznej daje możliwość, jak w przypadku pensjonariusza, który zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich, trzykrotnego zwiększenia kwoty odpłatności za pobyt w domu. Wliczanie świadczenia honorowego do dochodu na potrzeby ustawy o pomocy społecznej rodzi, zdaniem Rzecznika, uzasadnione poczucie niesprawiedliwości – pisze w swoim wystąpieniu prof. Irena Lipowicz.
Każdy mieszkaniec domu pomocy społecznej ponosi opłatę za pobyt w nim, która nie przekracza 70 proc. jego dochodu. Ustalanie dochodu pensjonariusza odbywa się na podstawie art. 8 ust. 3 i 4 ustawy o pomocy społecznej, co nie daje ustawodawcy żadnej przestrzeni do uwzględnienia sytuacji szczególnych –zauważa prof. Irena Lipowicz.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz