Godziny nadliczbowe płatne
Jak to możliwe, że pracownik z grupą inwalidzką, korzysta z krótszego czasu pracy, urlopu zdrowotnego pracując na pełnym etacie, a w momencie nadgodzin w firmie cudownie zdrowieje? Ten absurd powinien być jasno uregulowany, bo śmieszność polega na zaświadczeniu, jeden lekarz wystawia zaświadczenie o niepełnosprawności i z tego tytułu krótszy czas pracy i dłuższy urlop z powodu niepełnosprawności, a drugi lekarz o specjalizacji medycyny pracy podważa decyzję i zezwala na pracę w nadgodzinach. Proszę o wyjaśnienie, bo trudno to pojąć.
Szanowna Pani,
jeżeli pracodawca (lub pracownik) nie zgadza się z orzeczeniem lekarza medycyny pracy, może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania.
Zainteresowany występuje w ciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania.
Ponowne badanie przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik. Natomiast jeżeli kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.
Ponowne badanie powinno być przeprowadzone w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Ustalone na jego podstawie orzeczenie lekarskie jest ostateczne.
Podstawa prawna: § 5 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz.U.2016 nr 69, poz.2067).
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik