Jaka jest szansa na uzyskanie renty?
Jaka jest szansa na uzyskanie świadczenia rentowego przy tego typu schorzeniu - choroba afektywna dwubiegunowa. Moja partnerka ma obecnie 49 lat. Przepracowanego okresu składkowego 29 lat. Stan zdrowia w ostatnim okresie znacząco się pogorszył. Naprzemiennie szpital psychiatryczny dwa, trzy tygodnie, zwolnienie dwa, trzy tygodnie. Praca to krótkie okresy przeplatane szpitalem i zwolnieniami. Od dłuższego okresu zastanawiam się nad rentą dla partnerki. Jednak zobowiązania finansowe, które mamy na głowie powodują odsunięcie tematu znów o kolejne dni. Ciekaw jestem jaka kwota wchodzi w grę, jeżeli chodzi o takich pracowników z dużym stażem. Czy przysługuje jej tylko renta z ZUS, czy są jakieś inne tytuły świadczeń socjalnych z tytułu rent.
Szanowny Panie,
W sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy proszę zapoznać się z informacjami na stronie ZUS.
Jeżeli będzie miał Pan szczegółowe pytania, zalecam kontaktowanie się z ZUS. Można to zrobić na wiele sposobów. Proszę wejść na stronę lub umówić się na e-wizytę.
Wspomniał Pan o świadczeniu socjalnym z tytułu rent. W systemie ubezpieczeń społecznych funkcjonuje renta socjalna. Renta socjalna przysługuje osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Ta niezdolność jest przedmiotem badania przez ZUS w czasie postępowania orzeczniczego.
Osoba z niepełnosprawnością może uzyskać prawo do renty socjalnej, jeśli spełnia poniższe warunki:
- jest osobą pełnoletnią tzn. ma ukończone 18 lat
- lekarz orzecznik ZUS / komisja lekarska ZUS stwierdzi, że osoba jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia;
- w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego): w szkole lub w szkole wyższej – zanim osoba skończyła 25 lat; w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Więcej informacji w przedmiocie renty socjalnej znajdzie Pan na stronie ZUS.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny