Odwołałem się od orzeczenia, wstrzymano mi świadczenie. Co zrobić?
Orzeczenie o niepełnosprawności syna poniżej 16. roku życia z pkt. 7 wygasło 30 lipca 2020. W sierpniu zebrała się powiatowa komisja ds. orzekania i we wrześniu 2020 wydała orzeczenie o niepełnosprawności, ale już bez pkt. 7. Od tego orzeczenia odwołałem się w terminie. Na wcześniejsze orzeczenie pobierane było świadczenie pielęgnacyjne. W momencie otrzymania nowego orzeczenia, od którego się odwołałem MOPS Wrocław po ustaleniach ze swoimi prawnikami odebrał mi świadczenie, powołując się na zapis w art. 15h, że nie mogą przyznać mi świadczenia na poprzednie orzeczenie, gdyż mam już nowe, a zapis nie precyzuje stwierdzenia, czy orzeczenie jest prawomocne, czy też nie, gdzie sam zapis mówi tylko o „nowym orzeczeniu”. Czy w tej sytuacji taki zapis w dobie pandemii nie powinien być interpretowany na korzyść wnioskodawców? Co mi zostaje w takiej sytuacji?
Szanowny Panie,
Sytuację opisaną przez Pana nazywam tzw. pułapką wnioskową, związaną po prostu ze złożeniem wniosku o nowe orzeczenie i wydaniem nowego orzeczenia, w sytuacji gdy miał Pan możliwość skorzystania z tego, że z mocy prawa nastąpiło w stosunku do określonych orzeczeń przedłużenie ich ważności (po warunkiem, że nie nastąpiło wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności).
Proszę zapoznać się z informacją jaką przedstawiło Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Znajdzie ją Pan pod linkiem Pełnomocnik Rządu: podczas pandemii nie musisz występować o nowe orzeczenie, by otrzymywać świadczenia i zasiłki - niepelnosprawni.pl. Sprawa dotyczy wielu osób.
Być może problem zostanie rozwiązany w jakiś sposób systemowo. Natomiast na chwilę obecną pozostaje Panu po prostu walczyć przed sądem o pkt 7 orzeczenia. Skoro MOPS odmówił Panu świadczenia, to i tę decyzję skarżyłbym próbując dojść swoich praw. Argumenty mogą być różne, że art. 15 h jest np. nieprecyzyjny, niekonstytucyjny itp. Wymaga to wnikliwej analizy. Wszystko to oczywiście wiąże się także z czasem, w którym świadczenie pielęgnacyjne nie jest jednak wypłacane.
Podkreślam także, że każda sprawa jest indywidualna. Zalecam dlatego każdorazowe konsultowanie spraw w tym zakresie bezpośrednio z prawnikiem (np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych). Konieczne jest bowiem zapoznanie się z całością materiału w sprawie.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny