Świadczenie pielęgnacyjne – od kiedy?
19 sierpnia wygrałam w sądzie sprawę trwającą 2 lata, o punkt 7 na syna. Na wyroku sądu wyraźnie określona jest ważność od dnia złożenia odwołania na komisję wojewódzką tj. 14.02.2019. Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne złożyłam 21.09.2020, bo czekałam na przesłanie i uprawomocnienie wyroku. Dziś odebrałam decyzję i przyznano świadczenie od 01.09.2020 do 31.10.2020 (synowi w październiku kończy się orzeczenie) i pani w MOPS powiedziała mi, że świadczenie pielęgnacyjne liczy się od dnia złożenia na nie wniosku. Dodam, iż od marca tego roku nie pracuję i sądziłam, że MOPS powinien wyrównać mi świadczenie od marca.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych – jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne powinno zostać wyrównane od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, o ile były spełnione w tym czasie pozostałe przesłanki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2020 r. sygn. akt IV SA/Po 633/20 – „wskazany w przepisie art. 24 ust. 2a u.ś.r. trzymiesięczny termin do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, nie zaś od dnia jego wydania”.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik