Czy mogę przełożyć badanie w ZUS?
Przebywałem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Skończyła się ona 30.09.2020 r. Złożyłem wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty. 16 października przyszło skierowanie na badanie u lekarza konsultanta ZUS. Ma ono odbyć się 28 października. Czy można je przełożyć? Mam ponad 50 lat i jestem schorowany, bardzo boję się zachorowania na COVID-19. Tymczasem droga do oddziału ZUS to prawie 120 km (60 km w jedną stronę, 60 km w drugą) brudnym busem, nie mogę liczyć na wyjazd prywatnym autem. Wiem, że wiosną przy 300, 400 zachorowaniach takie badania były wstrzymane; nie rozumiem dlaczego teraz, gdy jest ich kilkanaście tysięcy dziennie władze ZUS nie podjęły decyzji o ich wstrzymaniu. Ja się naprawdę bardzo boję o swoje zdrowie, jak również o zdrowie swojej rodziny. Zwłaszcza kiedy cały czas słyszy się znów „zostańcie w domu” (choćby alert RCB). Naprawdę nie wiem co robić.
Szanowny Panie,
zgodnie z § 3. Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy –
- Oddział Zakładu w wyznaczonym terminie kieruje osobę, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, na badania przeprowadzane przez lekarza orzecznika, lekarza konsultanta, psychologa, na badania dodatkowe lub na obserwację szpitalną.
- W razie niestawienia się osoby wezwanej na badanie lub obserwację bez uzasadnionych przyczyn, skierowania na badanie w nowo wyznaczonym terminie dokonuje się za zwrotnym poświadczeniem odbioru, informując o skutkach niestawiennictwa.
- Jeżeli stan zdrowia stwierdzony w zaświadczeniu lekarskim uniemożliwia osobiste zgłoszenie się na badanie, może ono być przeprowadzone w miejscu pobytu osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, za jej zgodą.
- Niezgłoszenie się na badania lub obserwację w nowo wyznaczonym terminie, o którym mowa w ust. 2, bez uzasadnionej przyczyny lub niewyrażenie zgody, o której mowa w ust. 3, powoduje odstąpienie od dalszego postępowania w sprawie.
Zgodnie z § 4. 1. w/w rozporządzenia - Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie.
- Lekarz orzecznik może wydać orzeczenie również bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być ono wydane, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia.
- Lekarz orzecznik może, przed wydaniem orzeczenia, uzupełnić dokumentację dołączoną do wniosku, w szczególności o opinie lekarza konsultanta lub psychologa albo o wyniki badań dodatkowych lub obserwacji szpitalnej.
- Lekarz konsultant i psycholog wydają opinie na podstawie bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, oraz analizy dokumentacji medycznej i zawodowej.
Proszę o jak najszybsze skontaktowanie się ze swoim oddziałem ZUS, aby znaleźć rozwiązanie problemu. Przypominam, iż w pewnych wypadkach (jak wskazują powyższe przepisy) prawo dopuszcza badanie w miejscu pobytu wnioskodawcy.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik