Odliczenie w PIT użytkowania samochodu
Co roku odliczam od podatku swój samochód (mam znaczny stopień niepełnosprawności), jednak do lekarzy poza miejscem zamieszkania zawozi mnie mąż już samochodem, który użytkuje tylko i wyłącznie on, ponieważ nie jest przystosowany. Kilka razy do roku zawozi mnie także do kliniki na drugi koniec Polski, ale moim samochodem. Czy w takim przypadku oprócz mnie, może także samochód odliczyć mój mąż?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć - używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 7e. w/w ustawy - Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1455, 1622, 1818 i 2473), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4, świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, oraz zasiłku pielęgnacyjnego.
Sprawę warto skonsultować podając szczegóły korzystając z Krajowej Informacji Skarbowej – podaję nr. telefonów:
22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik