Problem z obniżeniem grupy niepełnosprawności
Jak to możliwe, że będąc osobą niepełnosprawną od 2005 r., po przebyciu 5 operacji w tym 3 kręgosłupa szyjnego (ciężkich), mając opinię biegłego sądowego z 17.10.2011 r., w którym wyraźnie pisze, że powrót do pełnej sprawności nie będzie możliwy, po czym w 2015 r., przechodzę 3 operacje kręgosłupa szyjnego, muszę dodać, że ZUS też zrobił coś dziwnego, że renty nie dostałam, a każdy lekarz dziwi się, że nie jestem na rencie. Na to wszystko dostaję dziś po 15 latach stawania na komisję, gdzie dostawałam stopień umiarkowany nagle lekarz pediatra stwierdza, że mogę wrócić do zdrowia (mając zadrutowany kręgosłup) i dostaję stopień lekki. Zakładam, że lekarz orzekający, ponieważ mam 60 lat myśli, że zapewne nie dożyję i problem z głowy. Nie zamierzam tego zostawić, ale będę potrzebowała wsparcia osób, które będą w stanie mi pomóc i zrozumieć w jak trudnej jestem sytuacji.
Szanowna Pani,
kwestia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.
Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art. 4779 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.
W sprawie konsultacji z prawnikiem można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).
Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - aktualne dane o telefonie kontaktowym do informacji i zapisów oraz wykaz punktów dostępnych w danym powiecie każdy starosta udostępnia na stronach internetowych urzędu starostwa powiatowego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik