Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego osoby zamieszkałej w niepublicznym domu opieki
Od niedawna jestem opiekunem prawnym mojego Ojca. Jest to dla mnie nowa sytuacja, znajduję sprzeczne informacje na temat dostępnego wsparcia. Tato wymaga całodobowej opieki, której nie jestem w stanie sama zapewnić. Z bratem podjęliśmy decyzję o zamieszczeniu Taty w prywatnym domu opieki. Tato nie posiada żadnego majątku. Nie przysługuje mu prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Pobyt w domu opieki, leki, pampersy, wszystko to generuje ogromne koszty, które w całości pokrywamy z bratem z własnych kieszeni (ok. 3800 zł miesięcznie). Czytałam o możliwości wystąpienia do sądu o wynagrodzenie dla opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej. Jednak bezpośrednią opiekę w tym wypadku zapewnia opłacany przez nas dom opieki, a więc mój główny wkład w opiekę, to praca, którą wykonuję, aby utrzymać Tatę. Czy mam szansę na otrzymanie wynagrodzenia dla opiekuna osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej w takiej sytuacji? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Szanowna Pani,
wynagrodzenie dla opiekuna prawnego jest przyznawane z tytułu załatwiania różnych spraw osoby ubezwłasnowolnionej i jej reprezentację, a nie za codzienną pielęgnację. Nie powinno się mylić tego wynagrodzenia ze świadczeniem pielęgnacyjnym lub specjalnym zasiłkiem opiekuńczym, które to świadczenia przyznawane są z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. To, że dana osoba ubezwłasnowolniona przebywa w ośrodku zapewniającym całodobową opiekę, nie powoduje, iż nie musi Pani dbać o interesy Ojca.
Zgodnie z art. 53a. obowiązującej ustawy o pomocy społecznej -
- Wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.
- Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik