Coraz większe szanse na powstanie narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych
Rząd, podczas posiedzenia 15 marca 2005 r., przyjął długo oczekiwany projekt ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych".
W dłuższego czasu odnotowywany jest wzrost zachorowań na choroby nowotworowe. Wśród osób w wieku 45-64 lat nowotwory są przyczyną 40 proc. zgonów w przypadku kobiet i 30 proc. w przypadku mężczyzn. W zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania chorób oraz skuteczności leczenia daleko odbiegamy od standardów europejskich. Dlatego od wielu lat środowisko onkologów postulowało zaplanowanie długofalowych działań mających na celu zwiększenie świadomości zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów, rozpowszechnienie profilaktyki oraz zwiększenie dostępności leczenia.
Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada wprowadzenie 10-letniego programu, którego celem byłoby:
- zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory;
- osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego
wykrywania nowotworów, wdrożenie populacyjnych programów badań przesiewowych
i zapewnienie ich jakości; - osiągnięcie europejskich wskaźników skuteczności leczenia przez zwiększenie dostępności do skutecznych metod leczenia;
- stworzenie warunków do wykorzystania dla potrzeb praktyki onkologicznej postępu wiedzy o przyczynach i mechanizmach rozwoju nowotworów złośliwych.
W ramach programu wdrożone zostałyby programy kształcenia lekarzy, także lekarzy rodzinnych oraz utworzona zostałaby sieć ośrodków onkologicznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt.
Środki na realizację programu pochodzić będą z budżetu oraz ze środków pozabudżetowych - m.in. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Mechanizmu Finansowego Europejskiego oraz funduszy strukturalnych. Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm, program rozpocznie się 1 stycznia 2006 r. i potrwa do 2015 r. W tym czasie planuje się przeznaczyć na jego realizację 3 mld zł.
Projekt ustawy przesłany zostanie teraz Marszałkowi Sejmu.
Autor: Dorota Landsberger
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz