Rząd przyjął autopoprawkę do projektu nowej ustawy rehabilitacyjnej
21 marca 2005 r. na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęta została autopoprawka do projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Projekt ustawy wpłynął do Sejmu w październiku 2004 r. Przyjęta wczoraj autopoprawka jest, jak można przeczytać w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wynikiem m.in. podpisanego 10 listopada 2004 r. porozumienia ministra polityki społecznej z organizacjami pracodawców, którzy zatrudniają z niepełnosprawnych oraz konsultacji społecznych.
Proponowane zmiany dotyczą m.in. zmian definicji stopni niepełnosprawności, odejścia od propozycji wprowadzenia stopni niepełnosprawności dla dzieci oraz wprowadzenia 18 roku życia jako kryterium stanowiącego granicę między orzekaniem dzieci i dorosłych.
Usystematyzowane zostały także wskazania zawarte w orzeczeniu zgodnie z jego przeznaczeniem tj. wskazania do korzystania z ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz wskazania do zatrudniania osób niepełnosprawnych zgodnie z ich możliwościami do podjęcia pracy. Zdefiniowano też dla potrzeb projektowanej ustawy pojęcie otoczenia miejsca pracy.
Projekt przewiduje zachowanie możliwości uzyskiwania przez pracodawców dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz rozliczania ich ryczałtem lub też przez wykazanie podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Jednak zgodnie z zapisami autopoprawki wysokość ryczałtu byłaby stopniowo zmniejszana i w 2008 r. osiągnęłyby one 110 proc. minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 90 proc. dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz 55 proc. dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Pełny tekst autopoprawki dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Społecznej - www.mps.gov.pl
Autor: Dorota Landsberger
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz