„Pobieram świadczenie pielęgnacyjne. Czy otrzymam świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego?”
Nasza Czytelniczka poruszyła ciekawy problem, pytając, czy pobierając świadczenie pielęgnacyjne jest uprawniona do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. W oparciu o informacje zawarte w pytaniu w tej indywidualnej sprawie odpowiedzi udzielił radca prawny.
„Jestem mamą niepełnosprawnego chłopca, otrzymuję świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny. Na spacerze z synem miałam wypadek, przewróciłam się i złamałam rękę. Miałam operację. Czy należy mi się odszkodowanie z ZUS-u?” – pyta Czytelniczka.
„Odszkodowania z ZUS Pani nie otrzyma w związku z przedstawioną sytuacją. Jak rozumiem, w pytaniu chodziło Pani o świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego.
Napisała Pani, że otrzymuje Pani świadczenie pielęgnacyjne. Osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Natomiast obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające właśnie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Wyjątki w przepisach
Wyjątki przewidują jednak przepisy. Zgodnie więc z art. 12 ust 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne, posłowie do Parlamentu Europejskiego, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 lipca 2004 r. o uposażeniu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 11, 19-22, art. 6a i art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tak naprawdę nie wykluczają więc osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne (art. 6 ust. 2a ustawy) z kręgu osób do objęcia ubezpieczeniem wypadkowym. Jednakże przepisy tej ustawy odwołują się w zakresie ubezpieczenia społecznego do ustawy o pomocy społecznej. Ta zaś nie reguluje kwestii ubezpieczenia wypadkowego, tylko emerytalnego i rentowego. Z uwagi na powyższe osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne ostatecznie „wypada” z kręgu osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym” – odpowiedział Michał Urban, radca prawny.
Ważny temat
Zwrócił także uwagę na to, że jest to istotny społecznie temat.
„Być może warto poruszyć ten temat. Może znajdzie Pani prawnika zainteresowanego tym tematem (np. w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej). W literaturze wskazuje się bowiem, że zasadniczym celem świadczenia pielęgnacyjnego jest kompensacja strat materialnych. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem wskutek rezygnacji z zatrudnienia (porzucenia zamiaru podjęcia zatrudnienia lub rozwiązania dotychczasowego stosunku zatrudnienia). Brak perspektyw na zatrudnienie w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem w prosty sposób pozbawia osobę ekspektatywy wynagrodzenia za pracę. Niedobory te częściowo są kompensowane w formie świadczenia pielęgnacyjnego określonego w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (tak za: Świadczenia rodzinne. Komentarz, red. dr hab. Wojciech Maciejko, Aneta Brzeźna, dr Małgorzata Gajda-Durlik, dr Aneta Korcz-Maciejko, 2019, Legalis). Świadczenie pielęgnacyjne jest to więc swego rodzaju odpowiednik wynagrodzenia za pracę” – dodaje.
Należy pamiętać, że powyższa odpowiedź radcy prawnego dotyczy tej indywidualnej sytuacji Czytelniczki, określonej w jej ogólnym pytaniu.
Komentarz