Odmowa przyznania świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego na dziadka
W listopadzie 2020 roku zostało mi odmówione przyznanie powyższego świadczenia z tytułu opieki nad dziadkiem. W uzasadnieniu podane jest, że żyją osoby spokrewnione w pierwszej linii, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Z tym, że małżonka ma 76 lat i co prawda nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, ale ma zaawansowaną cukrzycę i szereg innych chorób. Zaś dzieci: pierwsza córka sama choruje i w tej chwili oczekuje na operację, druga córka jest osobą pracującą i zamieszkałą w innym województwie, a syn od ponad 20 lat prowadzi własną firmę i ma swoje zobowiązania wobec klientów. Czy w takim wypadku jest szansa, aby odwołanie zostało pozytywnie rozpatrzone?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Jak wynika z art. 17 ust 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- nie ma osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Uprawnienie do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, dalsza osoba – w stosunku bliskości do potrzebującego pomocy – uzyska dopiero w sytuacji, gdy brak będzie osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, tzn., gdy takiej osoby nie będzie albo gdy osoba taka nie będzie w stanie sprawować opieki nad potrzebującym (zgodnie z treścią art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych).
Nie można więc wykluczyć pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy dla Pani, wymaga to jednak złożenia odwołania i mocnej argumentacji prawnej. Warto może skorzystać z bezpośredniego kontaktu z prawnikiem w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Zawsze w takich sprawach trzeba przejrzeć dokumentację i porozmawiać bezpośrednio Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny