Urlop rehabilitacyjny w nowym miejscu pracy
W 2019 roku 11 września rozpoczęłam pracę na umowę o pracę. Niepełnosprawność mam na stałe od 10 lat. Mam pytanie, czy za te miesiące od 11 września do grudnia w 2019 roku należy mi się trochę urlopu rehabilitacyjnego?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Oznacza to, że prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu (na umowę o pracę) roku po dniu zaliczenia go do jednego z dwóch wskazanych stopni niepełnosprawności. Ponadto zgodnie z art. 20c w związku z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia np. od wielu lat.
Jak wynika z Pani zapytania, posiada Pani orzeczenie na stałe od 10 lat. Jeżeli w ciągu tych 10 lat przepracowała Pani jeden rok (łącznie u różnych pracodawców) będąc jednocześnie wliczoną do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych u ówczesnych pracodawców, to obecnie w momencie kolejnego zatrudnienia, przy założeniu wliczenia Pani do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych u nowego pracodawcy, nalicza się Pani stosunkowo do czasu pracy urlop dodatkowy. W tym zakresie warto podejść do osoby odpowiedzialnej za kadry w Pani zakładzie pracy i zapytać w swojej sprawie.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny