Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Żółty Tydzień - Nieoczekiwane może się zdarzyć

14.04.2005

Informacja prasowa
Warszawa, 12 kwietnia 2005 r.


Od 14 do 25 kwietnia 2005 przypada termin podania II dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz II dawki szczepionki skojarzonej, uodparniającej na oba typy wirusów A i B. Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepień, zapewnia długotrwałą ochronę przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby.

Osoby, które w czasie marcowej XV edycji "Żółtego Tygodnia" poddały się szczepieniu I dawką, powinny ponownie zgłosić się do punktów zabiegowych. Data przyjęcia I dawki szczepionki znajduje się w książeczce szczepień, którą każdy otrzymał w punkcie szczepień. Drugą dawkę można przyjąć w tych samych punktach biorących udział w "Żółtym Tygodniu", których jest prawie 1500 w całej Polsce. Adresy punktów znajdują się na stronie www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0-801 109 509.


Stop groźnym chorobom

Bagatelizowanie wirusowych zapaleń wątroby może mieć fatalne konsekwencje. W Polsce blisko 93% osób do 15. roku życia i aż 70% osób do 30 roku życia, nie ma przeciwciał chroniących przed WZW typu A czyli żółtaczką pokarmową. Na zachorowania szczególnie narażeni się ludzie młodzi, aktywni, często podróżujący. Epidemiolodzy ostrzegają przed groźbą wybuchu epidemii wyrównawczej. Leczenie WZW typu A jest bardzo uciążliwe i długotrwałe. Specjaliści informują, że wraz z wiekiem przebieg choroby jest coraz cięższy, a jej konsekwencje mogą być trwałe - włącznie z poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. Blisko 40% zakażonych powyżej 40. roku życia wymaga natychmiastowej hospitalizacji i stosowania kilkumiesięcznej diety, a co za tym idzie długotrwałej przerwy w pracy. WZW typu A może prowadzić do aplazji szpiku (choroba układu krwiotwórczego), żółtaczki cholestatycznej, ostrej niewydolności nerek, zaburzeń hematologicznych, a nawet ostrej niewydolności wątroby prowadzącej do zgonu.

Jeszcze groźniejsze jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wirus tego typu żółtaczki jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Mimo dużych sukcesów w walce z żółtaczką typu B, w Polsce co roku notuje się ok. 2 tys. nowych zakażeń. W grupie ryzyka jest każdy, kto dotąd się nie zaszczepił. Do zakażenia dochodzi
w wyniku naruszenia ciągłości skóry (m.in. iniekcje, dializy, zabiegi stomatologiczne) oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Wystarczy zaledwie kropla krwi by się zakazić. Do blisko 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia, w dodatku częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczynami zakażeń ludzi młodszych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu.
 
Szczepienia gwarantują bezpieczeństwo

Od lat lekarze informują, że jedyną skuteczną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne. "Żółty Tydzień" to okazja do zaszczepienia się preparatami, które spełniają najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Możemy zaszczepić się szczepionką skojarzoną, uodporniającą na oba typy choroby (podaje się 3 dawki szczepionki w odstępie 1 miesiąca od dawki pierwszej i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), ewentualnie pojedynczymi szczepionkami przeciwko WZW typu A (2 dawki, drugą pomiędzy 6 a 12 miesiącem) i WZW typu B (3 dawki według schematu 0-1-6 miesięcy).

W organizację akcji jak co roku zaangażowane jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE", które skupia osoby poddane przeszczepowi wątroby, głównie w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Organizacja włącza się w akcje profilaktyki chorób wątroby, przestrzegając osoby zdrowe, by zabezpieczały się przed tą groźną chorobą poprzez szczepienia ochronne. Pacjenci, którzy przeszli transplantację, najskuteczniej docierają do osób bagatelizujących profilaktykę.

Ideą akcji "Żółty Tydzień" jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby (WZW) typu A i B. W czasie akcji dostępnych jest blisko 1500 punktów szczepień w całej Polsce. Koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, cenę szczepionki oraz usługę zaszczepienia. Warto zatelefonować do punktu szczepień i umówić się na wizytę lub poprosić lekarza o receptę.

Więcej informacji pod numerem infolinii "Wszystko o Szczepieniach" 0-801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19 oraz w soboty w godz. 10 - 15 (całkowity koszt połączenia wynosi 0,35 PLN brutto). Adresy wszystkich punktów szczepień znajdują się na stronach www.zoltytydzien.pl, www.szczepienia.pl oraz na plakatach, ulotkach i w prasie lokalnej. Informacje o akcji znaleźć można również na stronie www.przeszczep.pl.

***
Dodatkowe informacje:
Biuro prasowe GSK "Zaszczep Zdrowie"
Agnieszka Sobczak, 0*22 515 00 08, asobczak@compress.com.pl
Paweł Grabowski, 0*22 515 00 08, pgrabowski@compress.com.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas