Czy osoby z niepełnosprawnością będą miały pierwszeństwo do szczepionek przeciw COVID-19? Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia
9 listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że szczepionka na COVID-19, nad którą pracuje wraz z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech, ma ponad 90 proc. skuteczności. Być może będzie ona dostępna już w 2021 r.
Wraz z tą informację, która obiegła cały świat, pojawiły się spekulacje, kto i kiedy będzie mógł być zaszczepiony. Do naszej redakcji także zaczęły wpływać pytania od Czytelników, czy osoby z niepełnosprawnością będą w grupie uprawnionych do pierwszeństwa w skorzystaniu ze szczepionki.
Choć droga do szczepień wydaje się odległa, premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje UE. Komisja Europejska podpisała 11 listopada kontrakt z ww. konsorcjum na 300 mln dawek. Polska chce zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19.
- Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – W pierwszej kolejności szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią – dodał.
Odpowiedź resortu wymijająca
Wśród osób uprawnionych do pierwszeństwa w skorzystaniu ze szczepień nie zostały wymienione osoby z niepełnosprawnościami. Zapytaliśmy więc Ministerstwo Zdrowia, czy istnieją plany włączenia ich do grup priorytetowych.
- Komisja Europejska podpisała w środę umowę na zakup szczepionek z konsorcjum BionTech/Pfizer – odpowiedziała nam Joanna Koc z biura komunikacji resortu zdrowia. – W tej chwili poszczególne państwa UE, w tym Polska, składają deklaracje w sprawie konkretnego zapotrzebowania. Polska na bieżąco przygotowuje się do zakupu i logistyki sprowadzenia szczepionek, przy zachowaniu standardu zimnego ciągu chłodniczego. Planujemy również logistykę szczepień na dużą skalę, niespotykaną dotychczas w Polsce.
Poinformowała, że w Ministerstwie Zdrowia został powołany zespół, który opracowuje kwestie zakupu, sprowadzania i dystrybucji.
- W pierwszej kolejności szczepionka na pewno trafi do seniorów, osób z osłabioną odpornością oraz służb medycznych – dodała.
To dość wymijająca odpowiedź, dlatego staramy się dowiedzieć więcej. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Konsultant krajowy jest za
Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych na nasze pytanie, czy osoby z niepełnosprawnością powinny być brane pod uwagę we wskazaniu do pierwszeństwa w szczepieniu przeciw COVID-19 odpowiedział twierdząco.
- Myślę, że bardzo poważnie winne być brane pod uwagę podczas ustalania taktyki szczepień – odpowiedział.
Komentarze
-
Szczepienie osób niepełnosprawnych
05.02.2021, 07:07Ministerstwo w podjęciu decyzji o szczepieniu osób niepełnosprawnych ma czas schorowani niepełnosprawni tego czasu nie mają.odpowiedz na komentarz -
Śmiech na sali
15.11.2020, 17:18Śmiać mi się chce. niepełnosprawni nie mogą skorzystać nawet z godzin dla seniorów a wy tutaj o pierwszeństwie w przyjęciu szczepionek. Zgadzam się z komentarzem że dla ZUS ta pandemia to istna żyła złota, o to właśnie chodzi żeby umarli ci którym teraz trzeba wypłacać emerytury czy renty bo system ledwo zipie.odpowiedz na komentarz -
Ehh
13.11.2020, 16:05Przecież dla ZUS ta pandemia to istna żyła złota, umierają głownie osoby starsze i schorowane a więc nie trzeba im płacić. Nikt tego głosno nie powie ale jak umrze młoda ON np. ja co pobiera rente socjalną to ZUS się jeszcze ucieszy. Taka jest brutalna prawda że światem rządzą pieniądze.odpowiedz na komentarz -
Nie jestem antyszczepionkowcem, ale nie zaszczepie się szczepionka robiona na szybko. Historia już pokazała jakie szybko tworzone szczepionki maja powikłania...odpowiedz na komentarz
-
szczepionka
13.11.2020, 13:47ciekawe czy od 60 lat seniorzyodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz