Jak założyć warsztaty dla niepełnosprawnych
Dzięki nim niepełnosprawni przygotowują się do życia w społeczności. Piszemy o tym, jak powstają warsztaty, kto je finansuje i kto może skorzystać.
Rankiem bus zwozi niepełnosprawnych z powiatu łańcuckiego. Rozwozi do domów po południu, po zajęciach z malowania, klejenia, gotowania, rehabilitacji ruchowej, po spacerach i przyjacielskich pogaduchach. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach podopieczni traktują jak drugi dom.
Kasi i Darkowi w weekendy czegoś brakuje. Tadeusz Wawrzaszek, ojciec rodzeństwa, przyznaje, że czekają na poniedziałkowy ranek, na codzienność utrwalającą czynności i zachowania wyuczone w szkołach specjalnych, umiejętność samoobsługi, na terapeutów wspierających ich rozwój psychofizyczny, poczucie godności i własnej wartości.
To nie patos, lecz rzeczywistość, którą dają warsztaty - organizowane przez rodziców, finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, niekiedy wspierane przez datki ludzi życzliwych i 1 proc. od podatku.
Komentarze
-
WTZ są super.
30.10.2012, 11:13Warsztaty są często jedyną możliwością zaistnienia osoby z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Tylko o 2009r. WTZ -ty mają taką samą dotację. to jest problem! Pozdrawiam wszystkich uczestników i pracowników WTZ.odpowiedz na komentarz -
Popieram warsztaty, ale...
26.10.2012, 21:57dlaczego od ich powstania, kwota kieszonkowego którą otrzymywali uczestnicy - nie była rewaloryzowana (a nawet niedawno ją sukcesywnie zmniejszają). Moim zdaniem jest to złodziejstwo !!!. Ja dziękuję za WTZ, nie skożystam.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz