Jacek Czech weźmie udział w zawodach... na odległość
W Londynie był czwarty i piąty, w Rio de Janeiro szósty i siódmy. Jacek Czech, pływak z niepełnosprawnością, wielokrotny medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy liczy, że w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio wreszcie stanie na podium. Wcześniej w zakopiańskim Centralnym Ośrodku Sportu weźmie udział w rywalizacji ze światową czołówką w zawodach przeprowadzanych na odległość.
- To zawody tylko dla zawodników z czołówki światowych rankingów, przeprowadzone w różnych miejscach w ściśle określonym czasie. Swoje wyścigi będziemy dokumentować na wideo. Na podstawie czasów wyłoniona zostanie finałowa ósemka, która również będzie rywalizować na odległość. Swój wyścig nagram w COS w Zakopanem – mówi Jacek Czech.
Jeśli dostanie się do finałów, na początku grudnia raz jeszcze będzie nagrywał swój wyścig.
Nie zmarnował czasu
Jacek Czech, specjalista w stylu grzbietowym, wiosną błyskawicznie dostosował się do specyficznych warunków treningowych spowodowanych obostrzeniami związanymi z pandemią wirusa SARS-CoV-2.
- Treningi były ukierunkowane przede wszystkim na wytrzymałość. Wiele kilometrów pokonywałem na wózku, po kilka godzin dziennie, plus do tego korzystałem z siłowni na świeżym powietrzu – opowiada.
W tym sezonie już miał okazję startować i mierzyć się bezpośrednio z rywalami.
- W październiku, po czternastu miesiącach przerwy, wystartowałem w zawodach Pucharu Świata w Berlinie, gdzie na 50 i 100 metrów grzbietem zanotowałem wyniki nieznacznie gorsze od życiowych. Patrząc na te czasy widać, że nie zmarnowałem trudnego okresu treningowego, bo, analizując rezultaty z poprzednich lat, widać, że jestem blisko medalu. To daje spore szanse na medal w Tokio – dodaje Czech.
Wszystko, co potrzebne
Zakopiański Centralny Ośrodek Sportu jest dla niego drugim – a może i pierwszym – domem.
- Chcę tu zrobić doskonałą robotę i mam nadzieję, iż, po pierwsze, dopisze zdrowie, a po drugie, że będzie możliwość trenowania. W sumie do przyszłorocznych igrzysk spędzę tu pewnie około dwustu dni. Mamy tu świetny basen, a do tego udało się stworzyć profesjonalną siłownię dla osób niepełnosprawnych. Wszystko to, co jest mi potrzebne, tutaj mam – mówi czterokrotny wicemistrz świata.
Jacek Czech nie ukrywa, że ekscytuje go możliwość rywalizacji na trzecich już igrzyskach paraolimpijskich. Tym bardziej, że przez siedemnaście lat kariery nigdy jeszcze nie startował w Azji.
- Jeśli będzie to możliwe, to będę chciał wiosną pojechać na krótki rekonesans, by zobaczyć, co mnie czeka na miejscu. Jestem przekonany, że doświadczenie z poprzednich igrzysk zaprocentuje. Wiadomo, że na igrzyskach będą wielkie emocje, więc tylko pełen profesjonalizm i świetne przygotowanie daje szanse na medal – zawodnik.
Baza treningowa dla wszystkich
Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu często goszczą sportowców z niepełnosprawnościami, którzy przygotowują się do największych światowych imprez.
- Staramy się wciąż doskonalić naszą bazę treningową również dla sportowców z niepełnosprawnościami, którzy korzystają z możliwości zgrupowań w większości naszych ośrodków, m.in. w Zakopanem, Spale czy Cetniewie – mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mateusz Grzybowski.
Igrzyska paraolimpijskie miały odbyć się w 2020 roku, ale, podobnie jak igrzyska olimpijskie, zostały przełożone. Sportowcy z niepełnosprawnościami mają rywalizować na najważniejszej imprezie czterolecia między 24 sierpnia a 5 września przyszłego roku.
COS w stronę dostępności
Dyrektor COS 30 czerwca 2020 r. podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Integracja w celu sporządzenia audytów dostępności architektonicznej wybranych obiektów budowlanych oraz przestrzeni zewnętrznych zarządzanych przez COS oraz Ośrodki Przygotowań Olimpijskich, jak również doradztwo na etapie planowania nowych inwestycji w celu monitorowania dostępności obiektów oraz projektów architektonicznych.
Fundacja Integracja od 25 lat zmienia świadomość społeczną poprzez zwiększenie dostępności architektonicznej i cyfrowej. Dodatkowo edukuje, wspiera rynek pracy osób z niepełnosprawnością, wyznacza ogólnokrajowe standardy, dostarcza informacji i integruje osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Podpisane porozumienie ma również na celu upowszechnianie w mediach informacji dotyczących dostępności architektonicznej poszczególnych ośrodków i promowanie działalności COS na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz