Gdzie mogę starać się o orzeczenie?
Jestem 38-letnim rolnikiem od lat ubezpieczonym w KRUS. Od ponad roku choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choroba nie pozwala mi na czynną pracę w gospodarstwie, często także przebywam w szpitalach i jestem objęty leczeniem biologicznym. Wydaje znaczną sumę pieniędzy na leki, które są mi niezbędne w próbie zahamowania mojej choroby. Gdzie mogę starać się o orzeczenie o niepełnosprawności i ewentualną czasową rentę? Jakie dokumenty potrzebuję?
Szanowny Panie,
W Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznicze: do celów rentowych oraz pozarentowych.
Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy złożyć w powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Osoba chcąca otrzymać orzeczenie zobowiązana jest złożyć:
- wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dla osoby do 16 roku życia), o stopniu niepełnosprawności (dla osoby powyżej 16 roku życia) lub o wskazaniach do ulg i uprawnień,
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
- poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentacji medycznej tj. historii choroby z poradni specjalistycznych, wyników badań specjalistycznych, kart informacyjnych leczenia szpitalnego. Uwierzytelnienia kopii dokumentacji może również dokonać pracownik Zespołu, po okazaniu oryginału do wglądu.
Więcej informacji dotyczących ubiegania się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znajdzie Pan na naszym portalu.
Orzeczenie do celów pozarentowych - niepelnosprawni.pl
Szczegółowe informacje dotyczące zasad ubiegania się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności uzyska Pan w powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Obecnie ze względu na pandemię rozpatrywanie wniosków o wydanie orzeczeń odbywa się w trybie zaocznym tzn. z wyłączeniem osobistego badania stanu zdrowia osoby orzekanej, pod warunkiem jednak, iż dołączona do wniosku o wydanie orzeczenia dokumentacja medyczna jest dla lekarza przewodniczącego składu orzekającego wystarczająca do wydania orzeczenia.
Natomiast w przypadku ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wniosek należy złożyć w Pan w KRUS. W myśl przepisów renta przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym,
- całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach wymienionych poniżej w pkt 1 i 2, lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
- ma wymagane przepisami okresy składkowe.
Więcej informacji dotyczących ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym znajdzie Pan na stronach KRUS.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie