Jak się robi przegląd teatralny online? Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku za nami
Spot festiwalowy miał niemal 50 000 wyświetleń, każdą z odsłon 30. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku oglądało od kilkudziesięciu do ponad setki osób. Uczestnicy cieszyli się razem, bili brawo, komentowali, wysyłali tysiące serduszek i lajków, a nawet na wideokonferencjach tańczyli i świętowali wraz z tortem. Choć w sieci ciężko to oszacować, udział zadeklarowało ponad 600 osób.
Tradycyjnie SANS rozpoczął się Hymnem Lalkarzy, a następnie spektaklem Teatru Kruszynki. Było też miejsce na połączenie się z Białorusią i Ukrainą, a w komentarzach brzmiały pozdrowienia z całej Polski. Jedni tylko wymieniali miasta, inni dawali znać, że oglądają wraz z podopiecznymi. Ktoś pisał „Od czwartku brzmi mi w uszach Hymn Lalkarzy, chodzę po mieszkaniu i nucę”. Ktoś inny: „Kruszynki znowu mnie zachwyciły, nawet łza poleciała. Żałuję tylko, że nie mogłam zobaczyć ich występu na żywo”.
Długa droga
Nieprzetarty Szlak poprzez teatr zmienia sytuację i postrzeganie osób z niepełnosprawnościami już od 30 lat. Organizatorzy przeszli długą drogę od pierwszej imprezy, gdzie prezentowały się „teatrzyki”, czyli 5 zespołów, które powstały często na polecenie dyrektorów placówek i tylko na potrzeby występu. W obecnej, 30. edycji zaprezentowało się 19 teatrów, a wiele z nich z wieloletnią tradycją, pracujących systematycznie, także z profesjonalnymi aktorami, tancerzami, muzykami, choreografami. Były spektakle i reprezentanci z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy.
Organizatorzy ze studia festiwalowego łączyli się z Lublinem, Warszawą, Wrocławiem, Kielcami, Dąbrową Górniczą, Sanokiem, Białymstokiem, Koninem, Gdańskiem, Chełmem, Radzyniem Podlaskim, Opocznem, Nasutowem, Puławami, Świdnikiem, Lwowem, Brześciem, Wilnem, Moskwą.
Kolejne lata zawsze wnosiły coś nowego do działań Nieprzetartego Szlaku, powstawały nowe pomysły i w ten sposób z jednej imprezy teatralnej zrodził się całoroczny cykl – od konkursu na Znak Graficzny, przez Spotkania z Piosenką, Konkurs Plastyczny, Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”, wystawy graficzne, plastyczne, fotograficzne aż do Finału, jakim jest przegląd teatralny SANS. W międzyczasie odbywały się także Lwowskie Spotkania Poetyckie, a w Lublinie Konferencje Od Tearu do Terapii.
Nowości
Nowością tej edycji – poza tym, że odbywała się online, były warsztaty muzyczne i plastyczne dla dzieci i całych rodzin w ramach weekendowego „Rodzinnego SANS”. Nieodzownym elementem ruchu Nieprzetartego Szlaku jest rozwój. SANS to także wiedza o arteterapii, a jest ona przekazywana poprzez warsztaty i szkolenia dla instruktrów jak i podopiecznych – Artystów Nieprzetartego Szlaku. W tegorocznej edycji miały one formę webinarów z różnych dziedzin teatru i terapii oraz omówień z Radą Konsultantów – wszystko w rzeczywistości wideokonferencji.
Jednak organizacja spotkań online to też ograniczenia. Do grona wolontariuszy SANS rokrocznie należały dziesiątki osób, a w obecnej sytuacji, mimo jubileuszu, obostrzenia pozwalały jedynie na 5 osób.
Z okazji Jubileuszu przyznane zostały przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe – „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Barbary Kasprzak, Janusza Szymańskiego, Anastasiy Voytyuk, Anety Stanowskiej.
Ogłoszony został też konkurs na temat przyszłorocznej, 31. edycji Nieprzetartego Szlaku – Fundacja Nieprzetartego Szlaku zbiera propozycje, a instruktorzy w głosowaniu wybiorą jeden temat, który będzie przewodził im przez cały rok.
- Historycznie temat pojawił się w 1993 roku i od tamtej pory bawimy się co roku w innej konwencji: Folklor, Miłość, Dziki Zachód, Świat Bajek, Kosmos, Dookoła Świata, W starym kinie, Dom, Wędrowanie, Afryka... i wiele innych pomysłów towrzyszyło nam w kolejnych edycjach – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.
Jeszcze w tym roku
Organizatorzy pracują dalej i przygotowują się do Spotkań z Piosenką Nieprzertego Szlaku, które także odbędą się online w dniach 11-12 grudnia. Trwa też Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” – zwycięskie fotosy w tegorocznej edycji zostaną zaprezentowane w sieci już w grudniu.
Jubileusz odbył się online. W piątek pokrojony został jubileuszowy tort, a nawet kilka, bo organizatorzy zrobili uczestniczącym grupom słodką niespodziankę. Torty skonsumowano. Wirtualnie, ale wspólnie z uczestnikami – w rzeczywistości wideotransmisji Nieprzetarty Szlak świętował swój jubileusz. Uczestnicy pisali:
- Super, że różne ekipy bawią się razem na Zoomie!
- Normalnie się popłakałam. Pięknie potraficie razem Świętować mimo ograniczeń! Gratulacje i Smacznego!
Także zakończenie przeglądu odbyło się online. Gdy ostatni uczestnicy opuścili transmisję, organizatorzy wraz z wolontariuszami i garstką osób obecnych w festiwalowym studio, spotkali się jeszcze raz – by późnym wieczorem pogratulować sobie nawzajem i podziękować za wspólną pracę.
Wybrane komentarze publiczności
- Kruszynki znowu mnie zachwyciły, nawet łza poleciała. Żałuję tylko że nie mogłam zobaczyć ich występu na żywo.
- Brawo aktorzy, byliście świetni. Brawo reżyserka za Witkacowskie klimaty nie z tej ziemi!
- Ciekawy spektakl i bardzo fajna muzyka
- Świetna muzyka wykorzystana. DM się nie spodziewałam.
- Wielkie pozdrowienia dla Pawła! Pilotowałam go na spotkaniach z piosenką, moim pierwszym spotkaniem z nieprzetartym szlakiem! Cudowny, bardzo utalentowany człowiek
- Piękna treść bajki każdy człowiek zasługuje na odrobinę miłości
- Ogromne brawa dla Wszystkich Wspaniałych Aktorów
- Spektal jak zawsze dopracowany i muzycznie i stroje piękne i super wykonanie
- Piękne i mądre przesłanie i tak nieschematycznie przedstawione
- Super, że różne ekipy bawią się razem na Zoomie!
- Normalnie się popłakałam. Pięknie potraficie razem Świętować mimo ograniczeń! Gratulacje i Smacznego!
- Dziękuję Basiu za cenne informacje bardzo mi się spodobały to nietypowe pokazanie sztuki ten plan z góry dawał niesamowite wrażenie można było obejrzeć aktorów z innej perspektywy. Z pewnością zobaczę cały spektakl bo mnie zaciekawił.
- Witam Was! Pozdawienia ze Szwecji
- Wow. Widać ogrom wniesionej pracy. Brawa dla twórców.
- dziękuję za dziś, nie mogłabym przyjechać do Lublina, ale SANS online to super rozwiązanie, pozdrawiam
- Podoba mi się że nie boicie się eksperymentować i pokazywać te spektakle... zastanawiam jak byłoby to odebrane w małym miasteczku, gdzie akceptowalne jest wszystko co jest ugrzecznione, miłe w odbiorze wizualnym i słuchowym. Podziwiam Was
- Dziękuję pani Natalio za przybliżenie swojej pracy.Gratuluje.Jestem pełna podziwu.
- Profesjonalizm zakrawa na zawodostwo... w zestawieniu i większością naszych teatrów, które są bardziej zabawą i wzbogaceniem terapii
- Anastasiya cudowne tłumaczenie, dziękuję za bardzo interesujący webinar, pozdrawiam serdecznie wszystkich
- Tak mogę potwierdzić, byłam w ubiegłym roku w Skrzynicach na warsztatach z Natalią i było super.
- Bardzo poruszający i emocjonujący spektakl super brawo dla aktorów i brawa dla pani choreograf pozdrawiam Ania z teatru Uśmiech z Kielc
- Ale było super spędzić z wami wszystkimi na SANS i poznać nowe osoby bardzo za to wszystko dziękuję i serdecznie dziękuję Panu Michałowi za zaproszenie na SANS
- Kochani, cieszę się, że mogłam z Wami być choć przez chwilę. Dziękuję za zaproszenie. Gratuluję tego pięknego jubileuszu i życzę dalszych cudownych jubileuszy Pozdrawiam serdecznie wszystkich obecnych i byłych Nieprzetartoszlakowiczów.
- Tegoroczny Festiwal „Nieprzetarty Szlak” wprawdzie dziś dobiega końca, ale ten spot jest kwintesencją tego, co SANS ma do przekazania. Odkryłam go całkiem przypadkiem, właśnie dzięki innej niż zwykle formule wymuszonej sytuacją w jakiej znalazł się nasz kraj. Jestem wzruszona taką ilością naprawdę świetnych spektakli, w których to osoby na co dzień pomijane i lekceważone przejęły głos. I to jaki głos! Mam nadzieję, że SANS zostanie ze mną na dłużej i w przyszłym roku spotkamy się na żywo w pięknym Lublinie.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ustawa o asystencji osobistej. Konsultacje trwają jeszcze tylko do jutra!
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca
- Audiodeskrypcja i touch tour do spektaklu „Strach zżerać duszę”
- Integracja 6/2024 (PDF podstawowy i PDF dostępny)
- Sąd Najwyższy: rodzicom nie przysługuje wynagrodzenie za opiekę prawną nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem
Dodaj komentarz