Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad niepełnosprawną matką i rezygnacja z prowadzenia gospodarstwa

Autor: E.

Opiekuję się moją mamą, która ma 87 lat. Posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym od października 2020 roku. Zrezygnowałam z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Moja mama jest wdową, a ja jestem sama, razem mieszkamy. Czy jest szansa, że dostanę świadczenie pielęgnacyjne z gminy?

Szanowna Pani,

warto udać się do wydziału świadczeń rodzinnych w swojej gminie, aby poznać zasady uzyskiwania świadczenia pielęgnacyjnego. Pomimo, iż często dzieci otrzymują decyzję z gminy odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad samotnym rodzicem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, to składając kolejne odwołania często uzyskują takie świadczenie. Warto zapoznać się z poniższym wyrokiem, który choć wydany w indywidualnej sprawie to dzięki nim można prześledzić drogę uzyskania pozytywnego orzeczenia.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie o sygn. akt IV SA/Wr 426/19  - „Artykuł 17 ust. 1b u.ś.r. należy odczytywać łącznie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, zgodnie z którym w zakresie, w jakim różnicuje on prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Tym samym w aktualnym stanie prawnym, ukształtowanym po wydaniu wskazanego wyroku sądu konstytucyjnego, moment powstania niepełnosprawności nie ma już wpływu na realizację uprawnienia wnioskodawcy do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego”.

Odnośnie rolników, to zgodnie z art. 17 b ustawy o świadczeniach rodzinnych „1. W przypadku, gdy o świadczenia, o których mowa w art. 16a i art. 17 ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników bądź domownicy, świadczenia te przysługują odpowiednio:

  1. rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
  2. małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.

Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w ust. 1, potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań”.

Nie znam dokładnie Pani sytuacji, stąd warto skonsultować sprawę bezpośrednio z prawnikiem - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas