Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenia z opieki społecznej dla brata

26.02.2021
Autor: M.

Jestem inwalidą I gr., niepełnosprawność powstała w wieku 23 lat - w trakcie nauki. Mieszkam z 98-letnią mamą i bratem, który opiekuje się nami. Mam rentę rodzinną po ojcu. Brat zawiesił działalność gospodarczą, złożył wniosek o emeryturę, posiada 3 ha ziemi rolnej. Jakie świadczenia z pomocy może uzyskać nasza rodzina, brat?

Szanowny Panie,

Możliwość skorzystania z poszczególnych świadczeń w konkretnym organie zawsze rozpatruje się w odniesieniu do konkretnej zainteresowanej osoby i jej sytuacji. Wpływ oczywiście na poszczególne świadczenia (np. w ramach pomocy społecznej) ma często kwestia dochodów osób przy prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

Nie odpowiem więc wprost na Pana pytanie. Zalecam jednak podjęcie działań  mających na celu uzyskanie wsparcia np. z pomocy społecznej. Można w tym zakresie złożyć do właściwego dla Pana ośrodka pomocy społecznej pismo.

Wskazuję, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy społecznej:

  1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
  2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
  3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
  4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Mając powyższe na uwadze, może Pan przygotować pismo wskazujące, że ma Pan trudną sytuację życiową, finansową, której osoba sama nie jest w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Następnie wnieść do organu o rozpatrzenie przez niego sytuacji i orzeczenie adekwatnej pomocy dla danej osoby.

W tym zakresie dużo zależy od inicjatywy Pana lub Pana brata.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas