Wydłużenie etapu edukacyjnego ucznia
Wydłużenie etapu edukacyjnego ucznia klasy III. Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Jakaś podstawa prawna?
Szanowny Panie,
decyzję o przedłużeniu cyklu podejmuje się nie później niż:
- w przypadku szkoły podstawowej – do końca lutego danego roku szkolnego odpowiednio w klasie trzeciej lub w klasie szóstej,
- w przypadku gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej – do końca lutego w ostatnim roku nauki w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej.
Decyzję o przedłużeniu danemu uczniowi etapu edukacyjnego podejmuje szkoła. W tym przypadku nie jest potrzebna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przepisy nie określają, w jaki sposób dochodzi do przedłużenia cyklu. Pomysłodawcami takiego rozwiązania są zwykle nauczyciele, wychowawcy, czasem rodzice.
Przedłużenie cyklu kształcenia wymaga zgody rodziców ucznia.
Uczeń, któremu wydłużono cykl kształcenia, na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego cyklu nie podlega klasyfikacji rocznej. Klasyfikacja roczna jest dla niego śródroczną, gdyż nie kończy klasy wraz z rówieśnikami. Uczeń ten nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, nie otrzymuje również świadectwa promocyjnego ani stwierdzającego brak promocji do następnej klasy.
Można jedynie wydać uczniowi zaświadczenie o przebiegu nauczania, gdyby np. zmieniał szkołę. Taką informację o wynikach nauczania ucznia warto sporządzić nawet, jeśli uczeń nie zmienia szkoły – wydłużenie cyklu spowoduje, że uczeń będzie musiał zmienić klasę, a co za tym idzie prawdopodobnie będzie miał zajęcia z innymi nauczycielami. Zaświadczenie będzie również dla tego ucznia zastępczą w stosunku do świadectwa informacją o uczęszczaniu do szkoły w danym roku szkolnym i uzyskanych wynikach.
Uczniom niepełnosprawnym można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Przepis dotyczy wszystkich uczniów niepełnosprawnych, niezależnie od szkoły, w której pobierają naukę. Przedłużenie etapu edukacyjnego może więc nastąpić w szkole masowej, integracyjnej i specjalnej. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna, za zgodą rodziców, do końca lutego (w ostatnim roku danego etapu edukacyjnego).
Podstawa prawna: Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 ze zm.) - art. 44o ust. 5.
- Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204 ze zm.) - § 5.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r., poz. 703) - § 5.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 r., poz. 1646) - § 14 ust. 7.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik