Uzyskanie orzeczenia a prawo jazdy
Mam 2 pytania. 1). Czy dyskopatia wywołująca stały ból i problemy z chodzeniem podpada pod lekką niepełnosprawność (posiadam obecnie dysk wygięty na prawie 1 cm i dotykający korzeni nerwa kulszowego w nodze)? 2). Posiadam prawo jazdy, czy jeżeli udałbym się na komisję i uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności, czy moje prawo jazdy zostanie mi odebrane? (posiadam prawo jazdy bezterminowe).
Szanowny Panie,
trudno mi o odpowiedź, czy przysługuje Panu orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, podstawą do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest ocena stanu zdrowia, sporządzona przez przewodniczącego składu orzekającego. Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje (w odniesieniu do osób, które ukończyły 16 rok życia) orzeczenia o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności.
Aby uzyskać orzeczenie, należy zgłosić się do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (lub ośrodka pomocy społecznej, lub powiatowego centrum pomocy rodzinie) i pobrać formularze (wniosku i zaświadczenia lekarskiego) - w okresie pandemii bezpieczniej ściągnąć formularze ze stron internetowych tych placówek; następnie należy skompletować dokumentację (wypełnić wniosek, uzyskać wpisy lekarza rejonowego i lekarzy specjalistów, którzy prowadzą leczenie lub załączyć kopie posiadanej dokumentacji); kompletny wniosek wraz z załącznikami (dokumentami dotyczącymi stanu zdrowia) złożyć w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności (lub w ośrodku pomocy społecznej, powiatowym centrum pomocy rodzinie) zachowując sobie kopię dokumentacji.
Wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie skutkuje w żaden sposób ani uzyskaniem prawa, ani też utratą prawa do prowadzenia pojazdów. To jest uregulowane innymi przepisami.
Lekarz z zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności, który bada osobę starającą się uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie bada jej pod kątem prowadzenia samochodu. Komisja przyznaje tylko prawo do korzystania z wyznaczonych miejsc parkingowych. To jedyne dotyczące ruchu drogowego, w tym wypadku korzystne, skutki orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
To sąd, ZUS, prokuratura i policja, są uprawnione do poddawania w wątpliwość zdolności do prowadzenia samochodu. Po zgłoszeniu przez którąś z tych instytucji do urzędu miasta, starostwa, kierowca musi przebadać się w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Otrzymuje orzeczenie, że albo zdolny jest prowadzić pojazd, albo nie jest zdolny. W przypadku, gdy nie jest zdolny, uruchamiana jest procedura odebrania prawa jazdy.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik