Relacja z gnieźnieńskich obchodów Europejskiego Dnia Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych w Gnieźnie
PRZECIW DYSKRYMINACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Collegium Europaeum Gnesnense oraz Akademia Sztuk Pięknych włączyły się w obchody Europejskiego Dnia Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. 4 maja miała miejsce debata "Czy osoby niepełnosprawne są w Polsce dyskryminowane?" oraz wystawa projektów sprzętu ułatwiającego codzienne życie osobie o niepełnej sprawności ruchowej. W uroczystościach wzięło udział około 200 osób.
Spotkanie w auli Collegium Europaeum Gnesnense rozpoczęło się od wystąpień osób niepełnosprawnych, które na podstawie swoich doświadczeń przybliżyły słuchaczom problemy, z jakimi borykają się w codziennym życiu. Wystąpienie "O szkodliwości barier mentalnych" przedstawił Piotr Skrzypek, a "Obrazki z życia osób niepełnosprawnych" zaprezentował Michał Woroch. Słowa prelegentów uzupełniły przypadki dyskryminacji, jakie przed debatą zostały przesłane do gnieźnieńskiej Caritas. Wynikało z nich, że osoby niepełnosprawne muszą sobie radzić z conajmniej trzema rodzajami barier. Prócz barier architektonicznych, które znajdują się w każdym polskim mieście, równie trudne do przezwyciężenia są bariery prawne, często uniemożliwiające zdobycie niezbędnych do rehabilitacji funduszy oraz bariery mentalne, które sprawiają, że osoby niepełnosprawne czują się wyizolowane ze społeczeństwa.
Panel dyskusyjny "Czy osoby niepełnosprawne są w Polsce dyskryminowane?" prowadził Jan Pospieszalski. W dyskusji wzięli udział goście z różnych środowisk osób niepełnosprawnych - sportowców reprezentowali: Mirosław Piesak srebrny medalista w pływaniu z paraolimpiady Atenach, Krzysztof Cegielski żużlowiec, który utracił sprawność na skutek wypadku oraz Edward Niemczyk prezes honorowy Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START, w dyskusji uczestniczyła także niepełnosprawna piosenkarka Grażyna Łapińska. Instytucje pomagające osobom chorym reprezentowali: ks. Stanisław Jurczuk prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, ks. Adam Dereń dyrektor Caritas Polska oraz Romuald Schmidt - prezes Zarządu Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START.
Goście rozmawiali o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Z ich wypowiedzi wynikało, że na postawione w temacie debaty pytanie można odpowiedzieć twierdząco - osoby niepełnosprawne wciąż są w Polsce dyskryminowane. Każdy dzień jest dla nich próbą własnych sił, ograniczają ich bariery architektoniczne, przez co nie mają dostępu do wielu miejsc, co często prowadzi do ograniczenia ich aktywności. W społeczeństwie czują się nieakceptowani, a gdy próbują upomnieć się o swoje prawa ich postulaty trafiają na mur obojętności. Wiele skarg padło też pod adresem instytucji, które powinny zapewnić środki na edukację, rehabilitację i zakup podstawowych sprzętów umożliwiających codzienne funkcjonowanie chorym. Podstawą do wyciągnięcia takich wniosków były doświadczenia życiowe osób biorących udział w debacie. Zaproszeni goście zanim osiągnęli sukces musieli przejść niezwykle trudną walkę - najpierw ze sobą i swoją niepełnosprawnością, potem z ograniczeniami, jakie stawia przed nimi współczesna rzeczywistość Polski i inni ludzie.
Jednakże nie cała dyskusja była przesiąknięta pesymizmem. Goście podkreślali, że na swojej drodze spotykają także osoby, które rozumieją ich problemy i potrafią im pomóc. Wszyscy prelegenci dzieli się również swoimi przeżyciami związanymi z chorobą i śmiercią Ojca Świętego Jana Pawła II, który był dla nich wzorem i przewodnikiem. Uczył, jak rozumieć swoje cierpienie i godnie je przeżywać. Uczestnicy debaty podkreślali, że nauczanie Ojca Świętego i świadectwo, jakie dał swoim życiem wciąż dodają niepełnosprawnym odwagi w walce o siebie.
Zaproszeni goście dzieli się także swoimi doświadczeniami w pomocy
niepełnosprawnym. Mówili jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do wyznaczonych celów i nie
zniechęcanie się początkowymi trudnościami. Podkreślano znaczenie woli i determinacji osób
niepełnosprawnych w zmienianiu swojej sytuacji. Istotne jest, aby aktywnie uczestniczyły one w
życiu lokalnej społeczności.
Po zakończonej dyskusji uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przedstawili przygotowaną przez
siebie prezentację multimedialną opowiadającą o osobach niepełnosprawnych. Młodzież wyraziła w ten
sposób sprzeciw wobec nierównego traktowania niepełnosprawnych oraz zrozumienie dla ich
problemów.
Ostatnią częścią obchodów Dnia Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych była multimedialna prezentacja projektów sprzętu codziennego użytku oraz sprzętu rehabilitacyjnego przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prototypy urządzeń zostały zaprezentowane także na wystawie. Osoby przybyłe do Collegium Europaeum Gnesnense mogły obejrzeć m.in. nowoczesne zabawki rehabilitacyjne dla dzieci z zaburzeniami psychomotorycznymi oraz urządzenia ułatwiające funkcjonowanie osobom z niepełną sprawnością fizyczną (np. kubek ze specjalnym uchwytem czy obudowę ułatwiającą obsługę myszy komputerowej).
Uroczystości odbyły się pod patronatem honorowym Ks. Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego - Metropolity Gnieźnieńskiego, Donalda Tuska - Wicemarszałka Sejmu RP oraz Prof. Andrzeja Zolla - Rzecznika Praw Obywatelskich.
Patronat medialny: Katolicka Agencja Informacyjna, Gazeta Poznańska, Głos Wielkopolski, Przegląd Gnieźnieński, Przemiany na Szlaku Piastowskim, Przewodnik Katolicki, Wiadomości Gnieźnieńskie, Radio Gniezno, Radio Merkury, Radio Plus, TV Gniezno, Apostolstwo Chorych, BIFRON, Dłonie i Słowo, Droga Nadziei, Filantrop Naszych Czasów, Integracja, Kurier IdN, Nasze Forum, Nasze Sprawy, Razem z Tobą, Słowem i Kształtem, Świat Ciszy, Wiadomości Mielnickie, Źrenica.
"ZROZUMIEĆ CZŁOWIEKA"
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie 4 maja przygotowali koncert poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Spektakl został podzielony na dwie części. Pierwszą rozpoczęły słowa Ojca Świętego o potrzebie rozumienia człowieka poprzez Chrystusa, które skierował do rodaków w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Następnie aktorzy gnieźnieńskiego teatru - Maciej Hązła, Wojciech Siedlecki, Leszek Wojtaszak i Michał Frydrych zaprezentowali montaż składający się z fragmentów nauczania Papieża Jana Pawła II. Tematem przewodnim była fraza "Zrozumieć człowieka". Papież Polak nauczał o miłosierdziu, potrzebie troski o chorych i cierpiących oraz konieczności niesienia dobra we wszystkich uczynkach. Widzom słuchającym słów Ojca Świętego zaprezentowane zostały zdjęcia przedstawiające cały okres pontyfikatu Papieża Jana Pawła II (także upamiętniające pielgrzymki do "miasta Św. Wojciecha"). Występ aktorów zakończyła modlitwa Ojca Świętego "Abbá Pater".
W drugiej części spotkania mającego na celu uczczenie pamięci Jana Pawła Wielkiego wystąpiła niepełnosprawna piosenkarka Grażyna Łapińska. Na koncert złożyły się utwory z jej kilku ostatnich płyt oraz poezja śpiewana. Występ artystki nagrodzony został owacjami na stojąco. Podziękowania za przybycie do Gniezna złożyli jej Dyrektor Caritas Ks. Jacek Dziel oraz Prezydent Miasta Jaromir Dziel, który ofiarował piosenkarce pamiątkowy album o Gnieźnie.
Na zakończenie koncertu zgromadzeni w Teatrze wysłuchali słów Papieża Jana Pawła II, który podczas ostatniej pielgrzymki do Polski wspominał swoją Ojczyznę i mówił, jak ważna dla niego była pieśń oazowa pt. "Barka". Aby wyrazić swój szacunek, pamięć i jedność wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Ojcu Świętemu tę przepiękną pieśń, która stała się hymnem Papieża Jana Pawła II i towarzyszyła mu do ostatniej chwili na ziemi.
Organizator: CARITAS Gniezno
tel. 0*61 425 57 82
www.caritas.gniezno.pl
Autor: Olga Kośmińska, koordynator ds. kontaktu z mediami
Źródło: CARITAS Gniezno
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz