Teatr 21 nominowany do Paszportów POLITYKI 2020
Paszporty POLITYKI to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce. W tym roku, w kategorii „Teatr” nominowany został warszawski Teatr 21. Po raz pierwszy w historii tej nagrody szansę jej otrzymania dostali artyści z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
„Za konsekwentne robienie przedstawień uczących widza wrażliwości na to, co nieoczywiste” – napisał Michał Centkowski w nominacji dla Teatru 21, którego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Jak z kolei zauważyła Monika Kwaśniewska-Mikuła, „w spektaklach, wychodząc od własnego doświadczenia, poddają krytycznej analizie status prawny i społeczny osób z niepełnosprawnościami w (polskim) społeczeństwie. Tworzą przy tym unikatową jakość artystyczną”.
Punktem wyjścia rzeczywistość
Punktem wyjścia do spektaklu „Rewolucja, której nie było”, zrealizowanego przez Teatr 21 w koprodukcji z Biennale Warszawa i z udziałem muzyków z zespołu Pokusa, był sejmowy protest rodziców osób z niepełnosprawnościami.
„Poruszający, precyzyjnie i dobitnie pokazujący problemy osób z niepełnosprawnościami, ale też dowcipny, energetyczny, odważny i przekraczający granice – również te, z których przeciętny widz nie zdawał sobie sprawy” – doceniła go w nominacji Joanna Targoń.
Zdobył nagrodę na prestiżowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.
W kategorii „Teatr” oprócz Teatru 21 nominowany jest także tandem reżysersko-dramaturgiczny – Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, a także aktor Maciej Pesta (odtwórca jednej z ról w „Rewolucji, której nie było” Teatru 21).
Edukacja, włączanie i różnorodność
Teatr 21 zajmuje się także edukacją i działalnością wydawniczą. Od 2020 r. prowadzi Centrum Sztuki Włączającej – społeczną instytucję kultury poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych.
Centrum Sztuki Włączającej i Teatr 21, do niedawna bezdomny, planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ.
Paszporty POLITYKI to nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 r. Wymyślił ją wieloletni szef działu kultury Zdzisław Pietrasik. Od 28 lat wręczana jest każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa.Wręczenie tegorocznych Paszportów POLITYKI odbędzie się 12 stycznia 2021.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz