Z jakich ulg mogę skorzystać?
Dostałam stopień umiarkowany 05-R, proszę o poradę, co w tej sytuacji mi się należy? Czy jest ulga transport miejski, karta parkingowa i kiedy mi się należy dodatkowy urlop oraz ile godzin mogę pracować, jeśli jestem zatrudniona na 3/4 etatu?
Szanowna Pani,
W zakresie ulg i uprawnień proszę o zapoznanie się z artykułem Co daje umiarkowany stopień? - niepelnosprawni.pl.
W kwestii czasu pracy, informuję, iż zgodnie z art. 15 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zgodnie z ust. 3 osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednakże w myśl art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Wskazuję jednocześnie, że zapisy art. 15 i 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych stanowią tzw. uprawnienia pracownicze osób z niepełnosprawnością. Zgodnie zaś z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia.
Oznacza to, że podejmując pracę osoba niepełnosprawna decyduje, czy podejmuje zatrudnienie jako osoba niepełnosprawna (przedstawia orzeczenie o niepełnosprawności) czy też bez żadnych uprawnień pracowniczych - wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych - podejmuje zatrudnienie w wymiarze szerszym niż wynika to z przepisów ww. ustawy.
Jeżeli pracować będzie Pani w systemie 7-godzinnym, Pani czasem pracy będzie 7 godzin x ¾ etatu.
W kwestii urlopu informuję, iż zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Oznacza to, że prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu (na umowę o pracę) roku po dniu zaliczenia go do jednego z dwóch wskazanych stopni niepełnosprawności. Ponadto zgodnie z art. 20c w związku z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia np. od wielu lat (o czy wspomniałem także przy kwestiach czasu pracy).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny