Wytropić cukrzycę typu II
Chudniesz? Ciągle chce ci się pić? Często biegasz do ubikacji? - może to cukrzyca typu II? Warto się badać, ponieważ wczesne wykrycie tej choroby przedłuża życie chorego i chroni przed kłopotami, jakie niosą powikłania.
Szybkie wykrycie cukrzycy typu II może przedłużyć choremu życie średnio o 5 lat i oszczędzić cierpień związanych z groźnymi powikłaniami, takimi jak: zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie nerek, siatkówki oka czy amputacja stopy. 12 maja 2005 r. w Warszawie odbyła się inauguracja ogólnopolskiej społecznej akcji wczesnego wykrywania cukrzycy.
Co to jest cukrzyca typu II
Z cukrzycą typu II mamy do czynienia, gdy organizm straci zdolność prawidłowego wykorzystania insuliny - w przeciwieństwie do cukrzycy typu I, która rozwija się z powodu uszkodzenia wysepek trzustki produkujących insulinę i dotyka głównie dzieci oraz ludzi młodych. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II są osoby, które ukończyły 45 lat. Ogromny wpływ na rozwój tej choroby mają czynniki środowiskowe, w szczególności do rozwoju choroby przyczynia się niezdrowy tryb życia - wysokokaloryczna dieta i brak ruchu. Sygnałem ostrzegawczym może być - chudnięcie, wzmożone pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu. Objawy te pojawiają się bardzo późno, gdy choroba jest już zaawansowana - "Dlatego blisko 50 proc. chorych dowiaduje się o cukrzycy w momencie, gdy wystąpiły już poważne powikłania" - mówi prof. Anna Czech krajowy konsultant ds. diabetologii.
Im wcześniej tym lepiej
Zdaniem Krajowego Konsultanta ds. Dibetologii, cukrzycę można wykrywać dużo wcześniej, przed pojawieniem się niepokojących sygnałów, świadczących o wysokim zaawansowaniu choroby - należy w tym celu regularnie badać poziom glukozy we krwi. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) apeluje do osób po 45. roku życia aby robiły to raz na trzy lata, natomiast osoby z grupy ryzyka - raz w roku. Osoby z grup dużego ryzyka to np. cierpiące na nadwagę, te, których krewni cierpieli na cukrzycę, osoby z nadciśnieniem tętniczym czy wysokim cholesterolem.
Prowadzona przez PTD i firmę Servier akcja wczesnego wykrywania cukrzycy typu II, ma zachęcić do badań kontrolnych. Akcja jest o ogólnopolskim zasięgu - w lipcu odbędzie się w Krakowie i Myślenicach, a na jesieni w 15 innych miastach. W czasie jej trwania w wyznaczonych miejscach, można będzie bezpłatnie zbadać poziom glukozy we krwi.
Opracowanie: Kamila Jarmołowska
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz