Muzeum Warszawy jeszcze bardziej dostępne
Muzeum Warszawy wsłuchuje się w głosy odwiedzających i dostosowuje się do ich potrzeb. Dzięki nowym inwestycjom wystawa główna stała się jeszcze bardziej dostępna, szczególnie dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Gdy Muzeum ponownie otworzy się po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, wszyscy odwiedzający będą mogli wczuć się w opowieść o dziejach stolicy, którą noszą w sobie eksponaty w 21 Gabinetach i mury 11 zabytkowych kamienic.
Wystawa główna Muzeum Warszawy to ponad 7300 eksponatów: fotografii, obrazów, rysunków, ubiorów, wyrobów rzemieślniczych i przedmiotów codziennego użytku. Stanowią one punkt wyjścia do opowiedzenia historii osób, wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę. Dzięki niedawno wprowadzonym ulepszeniom każdy będzie mógł odkryć fenomen stolicy i poznać jej mieszkańców, a przedmioty, które często skrywają wielkie historie, będą prezentować się w całej okazałości.
Nowości w dostępności
Wprowadzone zmiany to między innymi dodatkowe panele informacyjne i identyfikacyjne, dzięki którym także osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły dowiedzieć się więcej o zabytkowych kamienicach i detalach architektonicznych, podziwiać wyjątkowe pamiątki oraz łatwiej poruszać się w przestrzeni Muzeum. Rozbudowana zostanie „Makieta XVIII-wiecznej Warszawy”, która zyska nie tylko nowe grafiki i legendę, ale także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. W Gabinecie Ubioru pojawią się nowe manekiny pozwalające na prezentację nieudostępnianych wcześniej strojów, a zabytkowe stropy z polichromiami z przełomu XVII i XVIII w. są teraz jeszcze lepiej widoczne dzięki specjalistycznym konserwatorskim lampom.
Poznawanie wszystkimi zmysłami
- Muzeum Warszawy zachęca do poznawania miasta wszystkimi zmysłami. Nasze wystawy czasowe i program edukacyjny przygotowujemy tak, by mógł w nich uczestniczyć każdy, bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności czy wiek. Dbamy również o pełną dostępność wystawy głównej i słuchając naszej publiczności wprowadzamy kolejne udoskonalenia – mówi Katarzyna Szafrańska, główna specjalistka ds. dostępności Muzeum Warszawy.
Zamówienie jest realizowane w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „Modernizacja wystawy głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta” w ramach program MKiDN na rok 2020 pn. „Wspieranie działań muzealnych”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz