Inteligentna toaleta
Inteligentne toalety to najnowsze osiągnięcie techniczne grupy ekspertów z Politechniki Wiedeńskiej, zajmujących się badaniami w obrębie technik rehabilitacyjnych. Badacze ci stworzyli specjalne toalety, które automatycznie dopasowują się do potrzeb ludzi starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Toalety mają ułatwić codzienne funkcjonowanie tej grupie osób.
Prace nad inteligentnymi toaletami rozpoczęto przed trzema laty, kiedy w ramach unijnego projektu pracę naukową rozpoczęło dziesięć międzynarodowych zespołów badawczych. Efektem trzyletnich badań i współpracy są toalety, które zostały już przetestowane w Wiedeńskim Centrum Pobytu Dziennego dla osób chorych na sklerozę i jeszcze w tym roku mają trafić do produkcji seryjnej.
Każda z toalet, po otrzymaniu informacji o indywidualnych potrzebach danego użytkownika zapisanych na specjalnych kartach chipowych lub przekazywanych w formie komend głosowych, będzie się automatycznie dostosowywała. I tak, po wejściu do kabiny, toaleta będzie się zdalnie ustawiała na optymalnej dla konkretnego użytkownika wysokości, a jeśli zajdzie taka konieczność, również wysuwała ruchome uchwyty i drążki pomocnicze. Jeśli z toalety będzie chciała skorzystać osoba na wózku inwalidzkim, muszla sedesowa może zostać chwilowo przesunięta, by umożliwić podjazd wózkiem, a następnie powrócić na swoją pozycję. Czyszczenie toalety odbywa się również w pełni automatycznie.
Dla osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych toaleta taka stanowi znaczne ułatwienie w samodzielnym funkcjonowaniu.
Źródło: Przedstawicielstwo Miasta Wiednia
Compress Verlagsges.m.b.H & CoKG
Przedstawicielstwo w Polsce, ul. Wspolna 27a m.43, 00-519 Warszawa
Tel. 22 622 29 86
e-mail: compress@warszawa.sky.pl
www.compresspr.at
Autor: Joanna Klos
Źródło: Przedstawicielstwo Miasta Wiednia w Polsce
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz