Program pomoże w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i zawodowemu
![starszy mężczyzna z urządzeniem w ręce wykonuje pracę w warsztacie i patrzy na stojącego obok niego młodego mężczyznę](/files/nowe.niepelnosprawni.pl/public/2020/praca_warsztat_wykluczenie_integracja_pexels.jpg)
Podmioty ekonomii społecznej, w tym centra i kluby integracji społecznej, mogą startować w konkursie ogłoszonym 15 grudnia 2020 r. przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022”. Wnioski można składać do 1 lutego 2021 r.
Celem programu jest wsparcie podmiotów zatrudnienia socjalnego jak np. centra i kluby integracji społecznej, by miały jeszcze szerszą ofertę dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jak np. osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, bezdomne, z uzależnieniami.
- Instytucje zatrudnienia socjalnego powstały po to, by pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej w powrocie do aktywności zawodowej oraz pełnienia innych ról społecznych. W ich ofercie znajduje się profesjonalne wsparcie, w tym możliwość uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych, umiejętności niezbędnych na rynku pracy, ale też zdolności do samodzielnego przezwyciężania trudności życiowych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Priorytety programu
W konkursie na przyszły rok mogą startować podmioty ekonomii społecznej prowadzone przez samorządy i organizacje pozarządowe. Budżet projektu w 2021 r. to 3 mln zł.
Oferty można składać elektronicznie w priorytetach:
- rozwój usług reintegracyjnych świadczonych przez centra i kluby integracji społecznej
- nawiązywanie współpracy z pracodawcami i zwiększenie szans na zatrudnienie absolwentów podmiotów zatrudnienia socjalnego
- wspieranie działań związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu młodzieży
- wspieranie włączania podmiotów zatrudnienia socjalnego w konsorcja spółdzielcze
- wsparcie ogólnopolskiej współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk podmiotów zatrudnienia socjalnego.
Jak podkreśliła szefowa resortu rodziny, ze względu na epidemię wnioskodawcy mogą uwzględnić w swoich planach zakup produktów i usług, które będą pomocne w realizacji projektu.
W 2020 r. w ramach programu dofinansowano 26 projektów na łączną kwotę blisko 3 mln zł.
Regulamin konkursu i wnioski dostępne na stronie ekonomiaspoleczna.gov.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
-
W czym pomoże Rzecznik Finansowy? (Podcasty Integracji)
-
Zajrzyj na nową stronę internetową - www.komfortki.pl
-
Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli pokoi pielęgnacyjnych do zmiany środków chłonnych
-
100 proc. dofinansowania do studiów podyplomowych "Sztuczna Inteligencja i Nowe Technologie" na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku
Co nowego
- MRPiPS: od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 zł
- Zajrzyj na nową stronę internetową - www.komfortki.pl
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortek, czyli pokoi pielęgnacyjnych do zmiany środków chłonnych
- Po Światowym Dniu Chorego – na jakie priorytety wskazują pacjenci i eksperci?
- Z życia opiekunki
Dodaj komentarz