Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy choroba układu krążenia uprawnia do uzyskania karty parkingowej?

22.02.2021
Autor: P.

W uzasadnieniu przewodniczący składu orzekającego stwierdza, że istniejące schorzenia kwalifikują mnie do znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu chorób oznaczonych symbolem 07-S, 03-L i 08-T. Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter okresowy i niniejsze oświadczenie wydaje się do 31.01.2024 r. Jak ustalono, strona jest osobą o naruszonej sprawności organizmu, wymagającą w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Czy to uzasadnienie uprawnia mnie do ubiegania się o kartę parkingową?

Szanowny Panie,

nawet orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności stwierdzające, iż naruszenie sprawności organizmu wymaga w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji nie daje gwarancji otrzymania karty parkingowej.

Od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień) mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym, w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (pkt 9 orzeczenia), jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – ten symbol został dodany niedawno).

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas