Osoby niesłyszące w sieci
Świat osób niesłyszących, w związku z utrudnioną komunikacją werbalną, wydaje się hermetyczny i mało zrozumiały. Okazuje się jednak, że Internet może stać się sposobem na poznawanie, zbliżenie środowisk oraz przełamywaniem funkcjonujących stereotypów.
Witryna pod adresem www.onsi.pl kierowana jest do młodzieży słabosłyszącej i głuchej, ale każdy znajdzie na niej coś do przeczytania lub obejrzenia.
Strona aktywizuje społeczność internautów, dostarczając informacji, możliwości rozmowy, wymiany doświadczeń oraz rozrywki. Witrynę uzupełnia katalog bardzo interesujących i potrzebnych w codziennym życiu osób niepełnosprawnych stron.
Na przystępnej i przejrzyście prowadzonej stronie: znajdują się liczne informacje pomagające integrować środowisko: zaczynając od wiadomości "z kraju i ze świata", poprzez dział rozrywki, informacji prawnych i edukacyjnych aż po zestaw ciekawych publikacji. Obok wiedzy o sprzęcie wspomagającym słyszenie czy urządzeniach pomocnych w normalnym funkcjonowaniu (np. budzik dla niesłyszących, microlink czy specjalne telefony komórkowe dla niedosłyszących), znajdziemy wiele informacji skierowanych głównie do aktywnych bywalców serwisu. Służą temu ogłoszenia, anonse towarzyskie, forum, gadu-gadu, czat.
Na stronie ONSI internauci starają się podtrzymywać znajomości z sieci poprzez organizowane wyjazdy i ciekawe imprezach.
ONSI to Stowarzyszenie pod nazwą Organizacja Niesłyszących-Słabosłyszących Internautów powstałe 2002 r. Postawiło sobie pośród swoich celów działania umożliwianie osobom z wadami słuchy pełne korzystanie z usług internetowych. Mówi o tym rozdział II statutu stowarzyszenia, udostępniony na witrynie. ONSI wspólnie z redakcją swojego portalu skupia swoje działania przede wszystkim na:
- organizowaniu spotkań i imprez dla osób niesłyszących i słabosłyszących;
- prowadzeniu akcji informacyjnych mających za zadanie zwrócenie uwagi społeczeństwa i władz wszystkich szczebli na życie i problemy osób z wadą słuchu;
- wspieraniu osób z wadami słuchu w zwalczaniu dyskryminacji ze względu na wadę słuchu;
- promowaniu wśród niesłyszących możliwości Internetu;
- wspieraniu działań edukacyjnych skierowanych do osób niesłyszących i słabosłyszących;
- organizowaniu bezpłatnych kursów posługiwania się siecią Internet w szkołach dla osób słabosłyszących i niesłyszących;
- promowaniu wśród osób z wadą słuchu wyższego wykształcenia.
Zajrzyjcie, poczytajcie, zostańcie.
Źródło: informacja własna
Oprac.: j.g.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz