Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gliwice: internetowy ranking dostępnych miejsc

04.07.2005

Gliwickie Stowarzyszenie Niesłyszących opublikowało w Internecie pierwszą listę miejsc przyjaznych dla niepełnosprawnych i takich, które powinni oni omijać z daleka.

Na stronie organizacji  oraz w witrynie Urzędu Miejskiego (www.um.gliwice.pl) można sprawdzić, które lokale i instytucje w Gliwicach są przyjazne dla osób poruszających się na wózkach, dla niesłyszących bądź niewidomych. Ranking wymyślił Grzegorz Łobacz, szef stowarzyszenia. - Przeczytałem gdzieś, że w Sztokholmie powstała podobna lista, by ułatwić życie nie tylko niepełnosprawnych, ale i osobom starszym, matkom z wózkami, a nawet ludziom, którzy mają nogę w gipsie... Rozejrzałem się po Gliwicach i okazało się, że mamy mnóstwo miejsc niedostępnych - mówi Łobacz. Ranking stworzyli sami niepełnosprawni. Odwiedzili wszystkie miejsca i wpisali w internecie swoje uwagi.

Stowarzyszenie zbadało, gdzie znajdują podjazdy, szerokie wejścia, windy i odpowiednio wyposażone toalety. Najlepsze oceny i internetowe puchary, gwiazdki i uśmiechnięte buźki dostały: Gliwicki Ośrodek Integracji Niepełnosprawnych, Urząd Miejski, Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, Telekomunikacja Polska, Palmiarnia oraz Poczta nr 2 (budynek przy dworcu PKP).

Gliwicki magistrat został np. wyróżniony za wejście na jednym poziomie od strony ulicy Zwycięstwa, podjazd od strony skweru Doncaster, automatycznie otwierane drzwi w holu głównym, windy, które dowożą klientów na wszystkie piętra - w tym popularną "gadającą", przystosowaną do potrzeb osób niewidomych - a także za funkcjonalne w.c.

Najgorzej, czyli smutne buźki, dostali m.in. Urząd Pracy, gdzie osoby na wózkach muszą pokonywać liczne schody, i Ośrodek Pomocy Społecznej, który nie ma żadnych udogodnień. Dostało się też gliwickim tramwajom, które w ogóle nie spełniają norm dla niepełnosprawnych.

Ranking będzie rozszerzany i stale uzupełniany. W przyszłości mają pojawić się też zdjęcia. Pomysłodawcy przedsięwzięcia mają nadzieję, że zmusi to instytucje, które wypadły najgorzej, do przebudowy swoich siedzib. - Na pewno przy rozdzielaniu pieniędzy na likwidowanie barier architektonicznych weźmiemy ten ranking po uwagę - obiecuje Marek Jarzębowski, rzecznik magistratu.

Więcej o Stowarzyszeniu: www.free.ngo.pl/gsn

Autor: Tomasz Głogowski
Źródło: gazeta.pl, 01-07-2005

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas