Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Hipoterapia dla niepełnosprawnych w klasztorze kapucynów w Krośnie

14.07.2005

Od pięciu lat na terenie klasztoru kapucynów w Krośnie prowadzone są zajęcia terapeutyczne, w których w roli "rehabilitantów" występują konie. Leczenie poprzez kontakt z koniem, czyli hipoterapia, jest coraz powszechniej stosowaną formą rehabilitacji. W Krośnie od pięciu lat o. Ewaryst Kutrzuba, zawodowy hipoterapeuta, wraz z zespołem fachowców, prowadzi rehabilitację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Hipoterapią objęte są osoby z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi oraz zaburzeniami psychicznymi. Zdaniem specjalistów, konie są dla tych osób najlepszą, żywą pomocą terapeutyczną, dydaktyczną i edukacyjną. Koń i jego ruch zapewnia możliwości rehabilitacyjne, niespotykane w innych metodach terapeutycznych.

"Kontakt z koniem daje wrażenie chodu ludzkiego, zmniejsza spastyczność mięśni, hamuje przetrwałe odruchy postawy, przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia, koryguje postawę ciała, zwiększa możliwości lokomocyjne, usprawnia bardzo łagodnie, pobudza do działania zmysły, uczy nowych umiejętności, relaksuje. Koń jest także uniwersalnym stanowiskiem terapeutycznym, które może zastąpić materac, piłkę, wałek oraz drabinkę " - przekonuje wylicza o. Kutrzuba.

Na hipoterapię kierowane są osoby niepełnosprawne tylko za zgodą lekarza, który zaświadcza o braku przeciwwskazań do tego rodzaju terapii lub aktywności ruchowej.

Opracowanie: Kamila Jaromołowska
Źródło: www.franciszkanie.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas