Nie zabieraj swoich narządów do nieba
"Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu na ziemi" - pod tym hasłem krakowska Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ chce namawiać społeczeństwo do wyrażania zgody na pobranie narządów do przeszczepienia, a lekarzy do większej aktywności w poszukiwaniu dawców.
Kampanię edukacyjno-społeczną na rzecz transplantologii wspierają także Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne "Poltransplant" oraz media.
Organizator kampanii, Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego od 17 lat wykonuje zabiegi przeszczepienia serca. W tym czasie przeprowadzono w sumie 478 operacji, najwięcej, bo aż 70, w roku 1997. Z roku na rok jednak liczba transplantacji zmniejsza się. W tym roku wykonano zaledwie 6 zabiegów przeszczepienia serca, a tymczasem na operację czeka ponad 50 osób. Powodem jest brak dawców - aż 80% narządów do przeszczepów Małopolska pozyskuje z innych województw.
Polskie przepisy zezwalają na pobranie narządów od zmarłego, jeśli za życia nie zgłosił w tej sprawie sprzeciwu do centralnego rejestru (w 2004 r. zrobiło to tylko 288 osób). W praktyce jednak lekarze pytają o zgodę rodzinę zmarłego i najczęściej spotykają się z odmową. Brak zgody rodzin jest trudny do zrozumienia - piszą organizatorzy kampanii - bo przecież "jak pokazują badania OBOP - transplantologia jest powszechnie społecznie akceptowaną metodą ratowania życia, przedstawiciele kościoła katolickiego potwierdzają swoje poparcie dla przeszczepów, a regulacje prawne nie stanowią w tym wypadku przeszkody".
Podjęta przez krakowską klinikę kampania ma pomóc rodzinom i lekarzom w podjęciu świadomej decyzji, która może ocalić życie innej osobie. Istotnym elementem kampanii będzie rozpowszechnianie "Oświadczeń woli" - dobrowolnych deklaracji wyrażających zgodę na pobranie narządów. Dla lekarzy z całej Małopolski klinika organizować będzie warsztaty poświęcone najważniejszym problemom współczesnej transplantologii. Podczas comiesięcznych spotkań omawiane będą m.in. problemy dotyczące orzekania śmierci pnia mózgu, procedury prowadzenia dawcy, zasady zgłaszania dawców, ekonomiczne aspekty przeszczepiania i pobierania narządów, a także praktyczne porady, np. jak prowadzić rozmowę z rodziną dawcy.
Program zainaugurowano 15 czerwca, od tej pory prawie tysiąc osób pobrało oświadczenia woli ze stron internetowych (www.kardiochirurgia.net.pl lub www.nfz-krakow.pl), a w ubiegłym tygodniu zgłoszono w Małopolsce dawcę, którego serce uratuje życie jednego z pacjentów krakowskiej kliniki.
Źródło: mp.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz