Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poszukiwany, poszukiwana...

25.07.2005

Trudno nie zgodzić się z Komisją Europejską twierdzącą, że Polska jest potwornie opóźniona w informatyzacji kraju. Niemniej szukając pracy, możemy znacznie ułatwić sobie życie, korzystając z Internetu.

Przeglądanie gazet z ogłoszeniami o pracę kosztuje potencjalnego pracownika mnóstwo czasu i energii. Samo wybranie ewentualnych propozycji zajmuje kilka godzin. A przecież to dopiero początek starań o pracę - trzeba sprawdzić, co to za firma, napisać sensowne CV i jak najlepszy list motywacyjny. Nie dziwi, więc "żart", że szukanie pracy, to praca na cały etat. Wykorzystując dostęp do Internetu, można jednak znacznie całą rzecz uprościć i skrócić nieco czas, jaki potrzebny jest do wykonywania prostych, ale dość nużących czynności skierowanych na znalezienie pracy.

Sezon polowań (na pracodawcę)

Przede wszystkim musimy mieć konto poczty elektronicznej. Można je założyć za darmo na dziesiątkach portali i gazet: poczta.onetpl, poczta.wp.pl, poczta.gazeta.pl, mail.yahoo.com, hotmail.com. Wymyślając nazwę konta (widoczną przed znakiem @), bądźmy poważni. Co sobie pomyśli przyszły pracodawca, odpowiadając na adres mailowy: wyluzowany.koles@aaa.pl? Choć z drugiej strony, oryginalność nawet i tu może (w sensie pozytywnym) zwrócić na nas uwagę. Program pocztowy, którym odczytujemy pocztę, najlepiej jest tak ustawić, by odbierał maile co kilka minut. Jeśli jest to niemożliwe, to pocztę powinniśmy sprawdzać przynajmniej raz dziennie.

Mając swój adres e-mailowy, możemy zacząć pisać dwa podstawowe dokumenty - życiorys i list motywacyjny. W Internecie znajdziemy dziesiątki stron z poradami, jak poprawnie napisać CV Jednymi z ciekawszych serwisów są: praca.gazeta.pl i praca.interia.
pl/porady. W serwisie www.abcpraca.pl znajdziemy nawet zestaw czasowników, które przydają się podczas pisania życiorysu i listów motywacyjnych. Ważne informacje o pisaniu CV i innych dokumentów są także zamieszczone na stronach naszego portalu w dziale Praca.

Mając CV, zarys listu motywacyjnego i szczegóły "pod konkretnego" pracodawcę oraz swoje wyobrażenie, jakiego stanowiska i pracy szukamy, możemy zacząć przeszukiwać dostępne w Internecie oferty. Najlepiej zacząć od przeszukania baz danych, wpisując w formularz słowa kluczowe np. "nauczyciel" lub wybierając branżę, w której chcemy się zatrudnić. Wyszukiwarkami ofert dysponują m.in. serwisy: praca.gazeta.pl, praca.onetpl, praca.wp.pl, www.pracuj.pl, www.jobpilotpl, www.webjobs.pl, www.mostwanted.com.pl.

Kolejnym sposobem poszukiwania pracy via Sieć jest pozostawienie w serwisach swoich ogłoszeń. Zazwyczaj robi się to, wypełniając prosty formularz i pozostawiając w bazie danych swoje CV Funkcje takie ma większość wcześniej wymienionych stron WWW kojarzących pracobiorców z pracodawcami. Warto w tym miejscu dodać, że niektóre z firm poszukują pracowników, dając ogłoszenie wyłącznie na swoich stronach internetowych.

Jeśli mamy upatrzoną firmę swoich marzeń lub orientujemy się w nazwach firm branży, która nas interesuje, to warto sprawdzać od czasu do czasu bezpośrednio serwisy internetowe tych miejsc.
Jeśli do tej pory jeszcze w ogóle nie pracowaliśmy - czyli szukamy po raz pierwszy w życiu "prawdziwej" posady, to warto odwiedzić serwis poświęcony pierwszej pracy www.1praca.gov.pl, którego twórcą jest Ministerstwo Gospodarki i Pracy.

Własny interes

Szukając pracy, nie powinniśmy zapominać, że sami możemy założyć firmę. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pomysł na biznes i determinację, żeby zrobić coś z własnym życiem. W Polsce nie jest to szczególnie łatwe, ale mimo wszystko wykonalne. Trzeba pamiętać, że nie ma w tej chwili możliwości założenia firmy przez Internet. W zasadzie wszystkie urzędowe czynności (poza opłatami ZUS) załatwiamy osobiście w konkretnym urzędzie lub instytucji, ewentualnie za pośrednictwem poczty (tradycyjnej!).
Szukanie podstawowych informacji warto zacząć od wspomnianych już stron www.1praca.gov.pl w dziale Własna firma. Dowiemy się stamtąd, jakie są rodzaje spółek, skąd się bierze pieniądze na start, co to jest biznesplan, itd. Innym ważnym serwisem są strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, której zadaniem jest wspieranie małych i średnich firm www.parp.gov.pl. Pomocne będą także strony Twoja Firma - www.twoja-firma.pl i Korba.pl ć praca.korba.pl- dział Własna firma. Także na naszym portalu w dziale Praca i dalej Własna firma zamieściliśmy sporo informacji na temat otwierania własnego biznesu.

Jak to się pisze?

Będąc na etacie lub tworząc własną firmę, będziemy zmuszeni do wypełniania formularzy i wystawiania najróżniejszych pism. Pod adresem jobpilot.pl/content/journal/wp/bp.html znajdziemy ponad 20 wzorów pism m.in. Umowę o pracę, Umowę o używanie samochodu, Umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie, Umowę o zakazie konkurencji, Umowę zlecenia, Wypowiedzenie warunków umowy o pracę.

Podobne wzory umów publikuje serwis prawny Hoga.pl - prawo.hoga.pl/wzorLumow/start.asp. Na stronach tych zamieszczono również definicje prawne umów oraz aktualne "ruchy" w prawie. Serwisy porad prawnych są niezastąpione, ale czasem warto zapoznać się z daną ustawą osobiście. Jeśli wiemy, o którą ustawę chodzi (poradniki zawsze podają numer i datę Dziennika Ustaw), to wystarczy, że wejdziemy na strony Sejmu - isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html i skorzystamy z Internetowego Systemu Informacji Prawnej.
Informatorów przeznaczonych dla osób szukających pracy są w Sieci setki. Nie ma sensu przeglądanie wszystkich - stracimy zbyt dużo czasu. Efektywne będzie przejrzenie 3-4 dużych poradników, a następnie umieszczenie swoich dokumentów w kilku bazach danych. Pamiętajmy, aby zostawiać swoje dane na w miarę znanych serwisach. Informacje o nas (choćby teleadresowe) to dla mniej uczciwych firm łakomy kąsek marketingowy.

Wybrane z Internetu

www.mps.gov.pl
Ministerstwo Polityki Społecznej

www.mgip.gov.pl
Ministerstwo Gospodarki i Pracy

www.zus.pl
Wszystko o ZUS

www.stat.gov.pl
Główny Urząd Statystyczny

www.praca.gov.pl
Serwis urzędów pracy

www.eplus.praca.gov.pl
Serwis pośrednictwa pracy na terenie Polski

www.eures.praca.gov.pl
Europejskie Służby Zatrudnienia

www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html
Gazeta Prawna o pracy

www.praca.pl
Oferty pracy

praca.gazeta.pl/praca/0,47377.html
Kalkulator wynagrodzeń netto-brutto

telepraca.idn.org.pl
O telepracy

Tekst: Artur Kowalczyk

Integracja 3/2005, str. 54-55

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas